ΕΠΣ Ξάνθης: Τοξότες και ΑΕΞ τσέκαραν τα εισιτήρια για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Β’-Γ’ Κατηγορίας! Αποτελέσματα και σκόρερς…

Μετά την β’ ομάδα του Φίλιππου Δροσερού, τσέκαραν εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Β’ και Γ’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Ξάνθης άλλες δύο ομάδες.

Αμφότερες αγωνίστηκαν ως φιλοξενούμενες το απόγευμα της Τεταρτης. Ο λόγος για τον Αετό Τοξοτών και την ΑΕ Ξάνθης.

Οι πρωτοπόροι της Β’ Κατηγορίας επικράτησαν της ΑΕΚ Κυψέλης που αγωνίζεται σε κατώτερη κατηγορία και επαιζε την τελευταία μισή ώρα με παίκτη λιγότερο με 3-2, χάρη σε τέρμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΞ επίσης εκτός έδρας απέκλεισε στην Χρύσα την τοπική Αναγέννηση, που σύμφωνα με την Ξάνθη Sport έχασε πέναλτι και μαζί την ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η τετράδα των ημιτελικών θα συμπληρωθεί την άλλη εβδομάδα, όταν θα αναμετρηθούν ο Ατρομήτος Χρύσας με την Δόξα Σταυρούπολης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς:

ΚΥΠΕΛΛΟ Β’-Γ’ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ
ΑΕΚ Κυψέλης – Αετός Τοξοτών 2-3 (55 Κρουστάλλης, 75′ Φίλος – 12′ Σιμιντηρίδης Β., 16′ Ρέστας, 82′ Μαστανιάδης)
Αναγέννηση Π. Χρύσας – ΑΕ Ξάνθης 1-2 (49′ Σουντουλίδης – 40′ Πορφυράκης, 60′ Σαλή Ογλου)