Τεράστια πρόκριση Σιώπη και των άλλων Ελλήνων επί της μεγάλης Γαλατάσαραϊ στο Κύπελλο Τουρκίας

Η φάση των προημιτελικών του Κυπέλλου Τουρκίας σημαδεύτηκε από τον αποκλεισμό της πρωταθλήτριας την περσινή σεζόν Γαλατάσαραϊ από την «ελληνική» Αλάνιασπορ, ομάδα στην οποία αγωνίζεται και ο Εβρίτης διεθνής μέσος Μανώλης Σιώπης.

Συγκεκριμένα η ομάδα από την Αλάνια, αν και έχασε με 3-1 στην Κωνσταντινούπολη, πέρασε στην επομένη φάση χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα. Π

αρότι η Γαλατά άνοιξε νωρίς το σκορ του αγώνα, το γκολ της Αλάνια στο 31ο λεπτό έκανε ακόμη δυσκολότερο το έργο των γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως συνέχισαν να πιέζουν και κατόρθωσαν να φτάσουν στο 85ο λεπτό στο 3-1, χωρίς ωστόσο να βρίσκουν ένα ακόμη τέρμα που θα τους έδινε την πρόκριση.

Για λογαριασμό της Αλάνιασπορ έπαιξαν και οι τρεις Έλληνες παίκτες (Μπακασέτας, Τζαβέλλας, Σιώπης), με τον διεθνή μέσο από τον Έβρο να αγωνίζεται για 66 λεπτά, ωσότου και αντικαταστάθηκε.