Β’ Εθνική: Κέρασε «σουτζούκ λουκούμ» τα Φάρσαλα παίρνοντας νίκη-ανάσα ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Ένας καταπληκτικός ΓΑΣ στο πρώτο πεντάλεπτο όπου προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους (!!!) έδειξε για μια ακόμη φορά τάσεις αυτοχειρίας βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με πέντε πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο αλλά έδειξε αυτή την φορά ψυχραιμία και πήρε μια πολύ σημαντική νλικη επί των Φαρσάλων με 82-77.

Ο ΓΑΣ μπήκε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 22-4 στο 5′, αλλά μετά οι Θεσσαλοί ροκάνισαν με σερί 0-4 την διαφορά στο 8′ 22-10 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 25-13. Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (30-13) στο 11′ αλλα τα Φαρσαλα μέιωσαν 39-33 στο 17′ με τον ΓΑΣ με δικό του ξέσπασμα να πάει στο ημίχρονο με 48-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε καταπληκτικό παιχνίδι με αρκετές ανατροπές με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον αγώνα αλλά την διαφορά να μειώνεται στους πέντε (61-56) με την λήξη της τρίτης περιόδου. Με τον ΓΑΣ να δυσκολεύεται να σκοράρει και τα Φάρσαλα να κάνουν σερί 3-13 το σκόρ έγινε 64-69 στο 35′ και όλα φαίνονταν χαμένα αφού η ψυχολογία πήγε με τους Θεσσαλούς. Ωστόσο τα παιδιά του Λεμονίδη αντέδρασαν ισοφάρισαν γρήγορα 69-69 και πέρασαν μπροστά 73-72 στο 37′ και 79-74 στο 39′ επικρατώντας με 82-77 παιρνοντας την έβδομή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Καθοριστικός ήταν ο Λεπτοκαρύδης με 19 πόντους και 3 τρίποντα, 16 είχε ο Σπέντζος, ενω βοήθησε και ο Λεχούδης με την εμπειρία του και καλάθια στο τέλος με 14 πόντους και οι Σταυριανόπουλος και Μαγουλάς με 9. Από τα Φαρσαλα ο Πεταλωτής έπαιζε μόνος του έχοντας 30 πόντους με 3 τρίποντα, ενω 16 είχε ο Παπαχρήστος.

Ο ΓΑΣ με την τέταρτη εντός έδρας νίκη του σε 9 αγώνες ανέβηκε προσωρινά δέκατος και την επόμενη βδομάδα φιλοξενέι και πάλι στην Κομοτηνή την τρίτη Καβάλα με στόχο να κάνει μια νίκη επί μιας δυνατής ομάδας.

Δεκάλεπτα: 25-13, 48-36 (ημίχρονο), 61-56, 82-77 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Γραικός-Θρασυβουλίδης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 19 (3), Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 5 (1), Καρκατσέλης, Λεχούδης 14, Κουτσοβασίλης 4 (1), Παπανδρεόπουλος, Σπέντζος 16 (2), Χαλήλ 6, Σταυριανόπουλος 9 (1), Ναλμπάντης, Μαγουλάς 9

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γιασάρης): Παπαχρήστος 16 (2), Τσούμας, Βρεττάς 8, Πεταλωτής 30 (3), Μουλάς 10, Δέσπος 4, Τσούκας 9 (1).