A2 Ανδρών: Πήρε το ντέρμπι απέναντι στην Καρδίτσα η ΑΕ Κομοτηνής

Δύο φορές από την κόλαση γύρισε η ΑΕ Κομοτηνής και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ δις, κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 εντός έδρας του ΣΠΑ Καρδίτσας.

Η γηπεδούχος Κομοτηνή δεν μπήκε με την απαιτούμενη συγκέντρωση στο πρώτο σετ απέναντι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έψαχναν βαθμό ή βαθμούς. Συνέπεια αυτού ήταν οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 11-11 ενώ η Καρδίτσα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16-17 και άνοιξε περισσότερο την διαφορά με 20-23 κατακτώντας το με 20-25.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη αντέδρασε κάνοντας το 1-1 με 25-17 και σχετικά πιο εύκολα. Η Καρδιτσιώτες μπήκαν στο 3 σετ με την ίδια ορμή όπως και στο πρώτο και προηγήθηκαν με 21-22 από 21-20 και έκαναν το 1-2 κατακτώντας το σετ με 22-25.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν εκ νεου αντίδραση και έφεραν τούμπαλιν την αναμέτρηση φτάνοντας μέχρι και την νίκη. Αρχικά ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-20 και έπειτα στο 5ο σετ όπου έγινε μια πραγματική μάχη.

Στην “ρώσικη” ρουλέτα του ταί μπρείκ η Κομοτηνή άνοιξε την διαφορά σε 6-3 αλλά γρήγορα – γρήγορα η Καρδίτσα προηγήθηκε με 6-7. Με την αλλαγή των τερέν η ομάδα του Κρεούζη προηγήθηκε με 13-11 αλλά η Καρδίτσα έπεστρεψε και ισοφάρισε με 13-13 αλλά δύο λάθη της Καρδίτσας σε εκείνο το σημείο και η ψυχραιμία των “κιτρινόμαυρων” έφερε την κατάκτηση του σετ με 15-13 και την νίκη με 3-2.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης):  Βλαχόπουλος, Αγγελης, Κυριακίδης, Δημητριάδης, Παπαγεωργίου, Χρυσοστόμου, Γεωργιόπουλος (λ) / Χατζόπουλος, Ποιμενιδης (λ), Γκόνας, Αιβαλιώτης, Κοβατσεβ