Γ’ Εθνική: Πέρασε από τους Αμπελόκηπους και επέστρεψε στις νίκες εκτός έδρας ο Λεύκιππος

Σοβαρός για ένα δεκάλεπτο ήταν ο Λεύκιππος και επικράτησε εύκολα της δυνατής Ελπίδας Αμπελοκήπων με 56-70 και εκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον πρωτο γύρο και στην δεύτερη θέση ισοβαθμώντας με τον Μακεδονικό.

Ο Λεύκιππος σε ένα ακόαμα αγώνα στην Θεσσαλονίκη δεν ήταν πολύ καλός με βάση την ποιότητα που έχει ως ρόστερ και πηγε πίσω στο σκορ ημίχρονο 35-33. Στο δεύτερο μέρος πέρασε μπροστά προηγηθηκε 10 πόντους αλλα και πάλι οι γηπεδούχοι βρεθηκαν κοντά στο σκορ μειώνοντας στον πόντο στο 30′ σε 50-51. Ωστόσο οι Ξανθιώτες έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και δεχόμενοι 6 μόλις πόντους και με καλές επιθετικές επιλογές επικράτησαν εύκολα 56-70.

Από τον Λεύκιππο 15 είχε ο Νικολόπουλος, 12 ο Νταβουλτζόπουλος που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του για φέτος και 10 ο Βοϊβατόπουλος, ενω από την Ελπίδα ο μόνος διψήφιος ήταν ο Ξηρόπουλος με 12.

Δεκάλεπτα: 16-17, 35-33 (ημίχρονο), 50-51, 56-70 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Δημάδης-Ζαχαριάδης

EΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γκούμας-Γουλτίδης): Φωτόπουλος 8(1), Μπόζιτς 7(1), Μύθιλλος 7(1), Δημάκης 3(1), Βουλγαράκης 3, Μητρόπουλος 5(1), Μαρκόπουλος 7(2), Ξηρόπουλος 12(2), Συμεών 4.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Βαχαρίδης-Μαγιάννης): Στύλας 5(1), Νταβουλτζόπουλος 12, Ιορδάνογλου 9(1), Στεργίου, Ιωαννίδης, Ζαμπάκης 6, Βοϊβατόπουλος 10, Νικολόπουλος 15(5), Γρούδος, Παλλάκης 2, Σταμπολής 3(1), Χρήστου 9(1).