Γ’ Εθνική: Έμπλεξε η ελλιπής Ασπίδα Ξάνθης μετά την ήττα στην Καλαμαριά

Σε ένα σημαντικό αγώνα η χωρίς τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Γιάννη Μανδαλάκη Ασπίδα Ξάνθης ηττήθηκε στην Καλαμαριά από τον Απόλλωνα που καιγόταν για την νίκη με 73-64 και ξαναέμπλεξε σε περιπέτειες αφού την επόμενη εβδομάδα κάνει το ρεπό της για το φινάλε του α’ γύρου στον 4ο ομιλο της Γ’ εθνικής.

Παρά την απουσία του Μανδαλάκη αλλα και του Καλαμπάκα η Ασπίδα ήταν κοντά στο σκορ στο πρωτο δεκάλεπτο, ωστόσο βρέθηκε στο -6 στο φιναλε του πρωτου μέρους, 39-33 αφού ο Κυφωνίδης ήταν ασταμάτητος για τους Ποντίους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ξανθιώτες μπήκαν καλύτερα μέιωσαν το σκορ με το τρίτο δεκαλπετο να ολοκληρώνεται 51-48. Στο τεταρτο δεκάλεπτο η Ασπίδα προσπάθησε αλλα με την διαφορά στους 6 στο 38′ 68-62 ήταν δύσκολο να επιστρεψει στο ματς με το 73-64 να πανυγηρίζεται έντονα από τους Καλαμαριώτες που πήραν την 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενω οι Ξανθιώτες έχουν ρεπό την επόμενη αγωνιστική και θα υποχωρήσουν και αλλο βαθμολογικά.

Απο την Ασπιδα 15 πόντους είχε ο Κουτσογιάννης, 11 ο Παπαδακης και 10 ο Κάλφας που έκανε το καλύτερο του αγώνα την φετινή σεζόν. Από την Καλαμαριά ασταμάτητος ήταν ο Κυφωνίδης με 26 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-16, 39-33 (ημίχρονο), 51-48, 73-64 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές οι Κοντογιάννης και Μπούγλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 10, Βαρδαβάς, Βογιατζής Λ., Γεροστάθης, Ανδρεάδης, Κυφωνίδης 26(3), Καρασίμος 7(2), Κεραμάρης 5(1), Κόκκιος 12(2), Γιαννακός 13(3), Παφίλης, Τσίγκας.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης, Παπαδάκης 11(1), Δώδος 5(1), Τερζάκης, Ανθης 8(2), Μπόζης 8, Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 15(1), Μπουραζάνης 2, Κάλφας 10(2), Καναράς 5(1), Τιτόπουλος.