Β’ Εθνική: Έβαλε δύσκολα στον ΠΑΣ του καταπληκτικού Μανάκα ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Πολύ κοντά στην έκπληξη βρέθηκε ο ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στον πρωτοπόρο και φαβορί για την άνοδο ΠΑΣ Γιάννενα αλλά ηττήθηκε με 60-66 στην πρεμιέρα του 2020 για τον Βόρειο ομιλο της Β’ Εθνικής.

Ο ΓΑΣ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 11-3 αλλα ο ΠΑΣ με 0-7 μείωσε σε 11-10. Σερί 7-1 για τους Θρακιώτες έκανε το σκορ 18-11 στο 8′ για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο 20-16.  Ο ΠΑΣ που ήταν άστοχος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 17΄με 27-29 και 27-31 με τον Λεχούδη να διαμορφώνει με τρίποντο το 30-31 σε νεκρό χρόνο που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες ανέβασαν τα ποσοστά τους, ενω και ο Γιώργος Μανάκας που έπαιζε στο σπίτι του ήταν ασταμάτητος με τον δάσκαλο του Χαλήλ Καδήρ επίσης να σκοράρει αλλα και να φορτώνεται με τέσσερα φαουλ στο 27′ με το σκορ στο 30′ να είναι 41-43.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 36΄ όταν 3 τρίποντα του Ντόβα έδωσαν προβάδισμα 9 πόντων στους γηπεδούχους 50-61 και όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει αφού αποβλήθηκε με πέμπτο αυστηρό φαουλ ο Χαλήλ που ξεσήκωσε τον πάγκο του ΓΑΣ. Ωστοσο ο “παππούς” Κουτσοβασίλης με 2 τρίποντα και ο Σπέντζος μείωσε την διαφορά στο 39′ σε 58-63. Ο ΓΑΣ έκλεψε την μπαλα, αλλά ο Μαγουλάς δεν ήταν εύστοχος αρχικά σε δίποντο και μετά ο Λεπτοκαρύδης σε τρίποντο με αποτέλεσμα να πάρει εκ νέου κατοχή ο ΠΑΣ και με τρίποντο ο Πάτρας καθαρισε το ματς με το τελικό 60-66 από τον Σπέντζο να βρίσκει το κόσμο των γηπεδούχων παρά την ήττα να χειροκροτεί την ομάδα του για την μεγάλη προσπαθεια του.

Για τον ΓΑΣ ο Χαλήλ είχε 15 πόντους, ο Λεχούδης 14 και ο Σπέντζος 11 με τον Λεπτοκαρύδη και πάλι καλά μαρκαρισμένο να μένει στους 8. Από τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Γιάννινα δεσποζε η παρουσία του Κομοτηναίου ψηλού Γιώργου Μανάκα που είχε 20 πόντους, ενω 14 είχαν οι μπόμπερ Ντόβας και ο Πάτρας.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή έδειξε πως εαν συνεχίσει με ανάλογες εμφανίσεις θα κερδίσει το στοίχημα της παραμονης με το επόμενο παιχνίδι στο Στρατώνι να είναι πολύ σημαντικό για την παραμονή όπου μάχονται 9 ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 30-31, 41-43, 60-66

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Γρ.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Καρκατσέλης, Λεπτοκαρίδης 8, Λεχούδης 14(2), Κουτσοβασίλης 6(2), Σπέντζος 11, Χαληλ Καδήρ 16, Τσιρώζης, Σταυριανόπουλος, Κάλτσος, Γκιουζελίδης, Μαγουλάς 5(1).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Μαυρογιάννης 1, Ντόβας 14(4), Καραγκιολίδης , Ναούμης 11(1), Μάντζιος , Πάτρας 14(2), Κωστούλας 6(2), Μανάκας 20, Γιωτάκης