Β’ Εθνική: Πλήρωσε ένα κακό επιθετικό δεκάλεπτο και ηττήθηκε στην Καβάλα ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Δεν τα κατάφερε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην Καβάλα απέναντι στην δυνατή Ένωση Καβάλας και ηττήθηκε με 72-64.

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη, δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα βρέθηκε πίσω με 8-1 αλλα αντέδρασε ισορρόπησε τον αγώνα και έκλεισε προηγούμενη το δεκάλπετο με 22-25. Στο δεύτερο δεκάλπετο όμως σκόραρε μόλις 6 και βρέθηκε πίσω με 9 πόντους.

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 56-43. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Κομοτηνή παρά οτι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος ο Λεπτοκαρίδης έμεινε στους 3 πόντους είχε καλές επιθετικές επιλογές, πετυχαίνοντας στο διάστημα αυτό 21 πόντους, ωστόσο δεν μπόρεσε κάτι αλλο από το να μειώσει παλά το σκορ στο τελικό 72-64.

Κορυφαίος του αγώνα ο Χαλήλ Καδήρ με 18 πόντους, ενω 12 είχε ο Λεχούδης για την Κομοτηνή. Από την Καβάλα 14 είχε ο δοξάκης και 11 ο Αμπαρας. Επόμενος αγώνας για τον ΓΑΣ στην Κομοτηνή με τον ισόβαθμο με 1 νίκη και 3 ήττες Έσπερο Λαμίας.

Δεκάλεπτα: 22-25, 40-29, 56-43, 72-64

Διαιτητές: Δημάδης-Μπακάλης-Ζαχαριάδης

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Δοξάκης 14(3), Αδαμόπουλος 3, Λαμπρόπουλος 10(2), Σαββίδης 5(1), Αθανασιάδης 7(1), Αμπαράς 11(2), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 10, Ντάκος 6, Τεκερίδης 6

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Λεπτοκαρίδης 3, Μαστροδημήτρης 3(1), Παλάσκας 6(2), Τσούμαρης 7(1), Λεχούδης 12(2), Κουτζοβασίλης 5, Σταυριανόπουλος 1, Σπέντζος 9(1), Χαλίλ 18