Με κορυφαίο τον Κουμεντάκη δεύτερη νίκη της Εθνικής επι της Σλοβακίας

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Εθνική Ανδρών, σε φιλικό προετοιμασίας, ενάντια στην Σλοβακία, με κορυφαίο τον Εβρίτη Ραφαήλ Κουμεντάκη.

Οι παίχτες του Ανδρεόπουλου έκλεισαν τα φιλικά τους παιχνίδια με νίκη λίγο πριν πετάξουν για το Μονπελίε της Γαλλίας, κερδίζοντας με 3-2 σετ (21-25, 25-14, 18-25, 25-20, 17-15) την Σλοβακία του Αντρεί Κράβαρικ.

Κορυφαίοι για την “γαλανόλευκη” οι Κουμεντάκης και Ζουπάνι με 14 πόντους. Πιο συγκεκριμένα ο Κουμεντάκης αγωνίστηκε μετά το 3ο σετ στην θέση του Πρωτοψάλτη πετυχαίνοντας 14 πόντους με 12/21 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ.

Με τους δύο προπονητές να κάνουν πολλές αλλαγές και δοκιμές σχημάτων ο αγώνας κατέληξε να κρίνεται στο 5ο σετ όπου η Σλοβακία προηγήθηκε με 10-7 και έχοντας το πρώτο ματς μπόλ δεν κατάφερε να κατακτήσει το σετ καθώς με άσο του Φράγκου έγινε το 14-14, ενώ το εξαιρετικό σέρβις του Πετρέα έδωσε το πέναλντι στον Παπαλεξίου για το 16-15 και το 17-15 σημείωσε με επίθεση ο Κουμεντάκης.

Η Εθνική θα προπονηθεί Δευτέρα και Τρίτη στο Ρέντη και το απόγευμα της Τρίτης θα πετάξει μέσω Άμστερνταμ για Μονπελιέ.

Το πρωί της ίδιας μέρας (11.30) οι διεθνείς παίκτες για μισή ώρα θα βρίσκονται στην διάθεση των δημοσιογράφων.