Copa Africa: Ενδεκαδάτος ο Ντίρεσταμ της Ξάνθης στο χορταστικό 2-2 της Γουινέας με τη Μαδαγασκάρη

Αρκετά θεαματικός και χορταστικός ο αγώνας Γιουϊνέα – Μαδαγασκάρη για τον δεύτερο όμιλο της τελικής φάσης του Copa Africa, με τον Ντιρεσταμ της Ξάνθης να αγωνίζεται ως βασικός και να μενει αναντικατάστατος σε όλο το παιχνίδι.

Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, με την Γουινέα να θεωρείται το φαβορί αλλά τα βρίσκει σκουρα αλλα τελικά να φευγει μάλλον ικανοποιημένη από τον βαθμό έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας.

Στον αγώνα μετείχε και ο Καμαρά του Ολυμπιακού που μετείχε στην αρχική ενδεκάδα αλλά αντικαταστάθηκε στο β’ ημίχρονο. Ντιρεσταμ και Καμαρά πανηγύρισαν στο 32′ το γκολ με το οποίο ο Καμπά έδωσε το προβάδισμα στην Γουινέα. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η Μαδαγασκάρη αντέδρασε, ισοφαρίζοντας στο 49’ με τον Αντριαναντεναϊνά, για να πάρει το προβάδισμα στο 55’ με τον Αντριαματσινορό.

Το εύστοχο πέναλτι του Καμανό στο 66’ στέρησε από τη Μαδαγασκάρη την πρώτη νίκη στην ιστορία της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Νιγηρία νίκησε 1-0 το Μπουρούντι.