Πανελλήνιο Κ20: 6οι Δομασης και Παπουτσόγλου, 8η η Αμπράση! Όλες οι επιδόσεις των Θρακιωτών

Ολοκληρώθηκε στην Κατερίνη η πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Εφήβων Νεανίδων, όπου όπως ανέφερε την Παρασκευή το ThrakiSportS μετέχουν και 17 αθλητές και αθλήτριες από την Θράκη.

Τις πιο σημαντικές επιτυχίες στην πρώτη μέρα από θρακιώτικης πλευράς τις σημείωσαν οι δύο αθλητές του Διομήδη Ξάνθης, που εικονίζονται στην φωτογραφία αρχείου από παλιότερες επιτυχίες τους στο Σχολικό Πρωτάθλημα. Στα 100 μέτρα ο Μιχάλης Παπουτσόγλου αναδείχθηκε έκτος τρέχοντας στον τελικό την απόσταση σε 10″99 ενώ στην σφαιροβολία ο Γιάννης Δομασής του ίδιου συλλόγου επίσης κατέκτησε την 6η θέση με επίδοση 14.33μ. Στον ίδιο αγώνα ο Θανάσης Τσιακιρούδης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης αναδειχθηκε 12ος με 13.05μ.

Στον ακοντισμό νεανίδων η Κωνσταντίνα Αμπράση του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέλαβε την 8η θέση χάρη στην βολή των 39.24 μέτρων που σημείωσε στην πέμπτη και τελευταία της προσπάθεια. Στον τελικό της δισκοβολίας η Κωνσταντίνα Αραμπατζή του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κατέκτησε την 10η θέση με βολή στα 37.75μ ενώ η Ευθυμία Τσακίρη του ίδιου συλλόγου βγήκε 12η με 33.29μ.

Στο τριπλούν ο Κωνσταντίνος Πάντσιος του Ρήσσου Κομοτηνης βγηκε 10ος με επίδοση 13.40μ. Τέλος, στα 1.500 μέτρα στον τελικό ο Γιώργος Ομηρος Καφαλης του Ρήσσου Κομοτηνής αναδείχθηκε 15ος τερματίζοντας σε 4:17:13 ενώ ο Γιωργος Παπαϊωάννου του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής 21ος με επίδοση 4:20:77. Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στιβου Κ20 συνεχίζεται και ολοκληρώνεται στο γήπεδο του Πιερικού στην Κατερίνη την Κυριακή.