MaxiBasket 2019: Νίκησε στον άτυπο τελικό την Κομοτηνή και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια η Ξάνθη

Στο θρακιώτικο ντέρμπι που θα εκρινε τον τίτλο μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Ξάνθη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τουρνουά παλιαιμάχων Maxibasketball που πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 15-17 Ιουνίου στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής, καθώς επικράτησε στον τελικό της Δευτέρας της Κομοτηνή με 50-46 σε ένα πολύ καλό ποιοτικά παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ.

Η ομάδα της Ξάνθης με κορυφαίο τον Αποστόλου επικράτησε στις λεπτομέρειες της Κομοτηνής που είχε κορυφαίο τον Κοτσαρίδη. Ο αγώνας ελιχε πολλές διακυμάνσεις με την Ξανθη να προηγείται 8-15 στο 10′ αλλα την Κομοτηνή να αντιρα και να κλεινει στο +5 το ημίχρονο με 22-17. Η Ξανθη με την σειρα της αντέδρασε και πέρασε 33-36 στο 30′ εποκρατώντας στο φινάλε με 46-50 κατακτώντας την πρωτη θέση.