ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ντούμπλαρε τις νίκες επί του ΑΟ Καβάλας η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Ολυμπιάδα επικράτησε με σχετική ευκολία του ΑΟΚ, σε ένα ματς που πάντως σημαδεύθηκε από τον τραυματισμό του παίκτη των φιλοξενούμενων Κώστα Αγανικόλα.

Η Ολυμπιάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά στα πρώτα λεπτά και πήρε το προβάδισμα με 23-6. Κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το ματς, που ήταν επανάληψη του προ ημερών αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων στην Καβάλα για το Κύπελλο.

Μετά τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου η φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και μείωσαν αρχικά σε 44-36, με το τέλος του ημιχρόνου,  ενώ πλησίασαν ακόμα περισσότερο στην αρχή του δευτέρου σε απόσταση τριπόντου  με 44-41.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι στο σημείο εκεινο ξύπνησαν και  έφτασαν εύκολα και δίκαια στο τελικό 82-72.

Δεκάλεπτα: 28-15, 44-36 (ημίχρονο), 66-53, 82-72 (τελικό αποτέλεσμα).

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τρούπος): Καραμπατζακης 3(1), Γαλατάς 7, Δρούμπαλης 8, Γιαβρίδης 17(3), Δαβουδάνης 9, Παυλίδης, Τσιφλίκογλου 2, Γιαμάς 6, Φυδανίδης 2, Χαλκιάς, Κανδύλης 13(1), Βλουντάρτσικ 15.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ (Καλφόπουλος): Γερασιμίδης 12(3), Κακατόλης, Κύρου 22(2), Τσολάκης 2, Κυριαζόπουλος 2, Χατζηαποστολίδης 7, Μάρκου Μ 7, Μάρκου Λ 4, Αγανικόλας 1, Λούνγκου 2, Κοσμίδης 13(3).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ