Γ’ Εθνική: Με το δεξί και νίκη επί της Πέρνης η επιστροφή της Ασπίδας Ξάνθης μετά σχεδόν 30 χρόνια στην κατηγορία

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του μετά από σχεδόν 30 χρόνια στην Γ’ Εθνική, αφού απέναντι σε μια ομάδα με παρόμοιους στόχους πήρε το τρίποντο στην Χρυσούπολη απέναντι στο Κεραυνό Πέρνης με 0-1.

Ο αγώνας ήταν μέτριος με τους Ξανθιωτες με σωστη τακτική να μην απειλούνται ιδιαίτερα από τους Καβαλιώτες που παρά την ενίσχυσή τους στην επίθεση δεν απέιλησαν ιδιαίτερα τον Χατζηγεωργιου με εξαίρεση το δοκαρι του Γκεοργκίεφ στις καθυστερήσεις. Μάλιστα εκτος του τέρματος του Παπαδόπουλουστο 80′ απέιλησαν στο πρωτο δεκάλεπτο με τον Θεοφυλάκη και με τον Κατσή λιγο πριν την λήξη του αγώνα.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΕΡΝΗΣ: Ρίζος, Μπαντάνης, Μπουλγουράς, Λεγάτος, Κωνσταντάρας, Τσάκωνας (86′ Γκεορκίεφ), Γεωργιάδης, Λάσπατζης, Μαλακός, Τσανακτσόγλου (46′ Τζιβανόπουλος), Κωστόπουλος.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Χατζηγεωργίου, Σαμαράς, Κοντογιαννίδης, Ζώτος (72′ Νταμπανλής), Θεοφυλάκης, Κυριαζίδης, Κατσής, Παπαδόπουλος(86′ Σαββόγλου), Δογανίδης (54′ Ανδρέου), Χριστοφορίδης, Χιώτης.