Μεσογειακοί Αγώνες: Μεγάλο ρεκόρ για Γκούρλια! Έσπασε το φράγμα των 14 λεπτών ο πρωταθλητής του Εθνικού

Ένα εντυπωσιακό ρεκόρ για τα Ελληνικά δεδομένα κατάφερε να σπάσει στην κούρσα των 5 χλμ. την πρώτη μέρα των Μεσογειακών Αγώνων ο αθλητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Μάρκος Γκούρλιας, που εσπασε το φράγμα των 14 λεπτών.

Συγκεκριμένα ο αθλητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, μπορεί να μην ανέβηκε στο βάθρο των νικητών στα 5 χλμ. όμως, με χρόνο 13.59.59, τερμάτισε έβδομος και σημείωσε μία από τις γρηγορότερες κούρσες της τελευταίας 12ατίας στην απόσταση, στη χώρα μας. Έγινε, μάλιστα, ο πρώτος Έλληνας αθλητής που κατεβαίνει το φράγμα των 14 λεπτών στα τελευταία δέκα χρόνια.

Ένα σημαντικό επίτευγμα για τομ Μάρκο Γκούρλια, που είχε δείξει από την αρχή της σεζόν πως είναι σε καλή κατάσταση και σε θέση να κυνηγήσει χρόνους, που θα του επιτρέπουν να βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον.

Στα του αγώνα, ο 22χρονος άφησε στην ιστορία το περσινό 14.35.53 και τερμάτισε με χρόνο 13.59.59 όπως προαναφέρθηκε, ενώ στην ίδια απόσταση συμμετείχε και ο Γιώργος Τάσσης, ο οποίος κατέλαβε την 14η θέση με χρόνο 14.38.33, επίδοση καλύτερη από το 14.48.84, που σημείωσε πριν ένα χρόνο στην Πάτρα. Νικητής στα 5 χλμ. ήταν ο Μαροκινός Γιουνές Εσαλχί με χρόνο 13.56.12, και ακολούθησε ο επίσης Μαροκινός Σουφιγιάν Μπουγκαντάρ με 13.56.28 και στην τρίτη ο Ιταλός Κρίπα με χρόνο 13.56.53.