Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην εντός έδρας νίκη επί τoυ Λεβαδειακού

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Συνεχίζεται το πρωτάθλημα της Super League και η ομάδα της Θράκης, υποδέχτηκε το Λεβαδιακό και κατάφερε να τον κερδίσει ανατρέποντας το σκορ, στο οποίο βρέθηκε αρχικά πίσω.

Μετά τη βαριά ήττα, από τον Ολυμπιακό, η Ξάνθη, έπρεπε να επανέλθει στις καλές εμφανίσεις και σε μια νίκη. Η νίκη για τη Ξάνθη, 2-1, ήρθε, με ανατροπή και μετά από ένα παιχνίδι με συγκινήσεις.

Ας δούμε τους παίχτες μας, σήμερα:

Ζιφκοβιτς: Δεν είχε πολλή δουλειά, δέχτηκε ένα γκολ. 7/10

Μελιόπουλος:  Έπαιξε πάλι ως στόπερ, όπως με Ολυμπιακό. Πήγε πολύ καλύτερα, ήταν πιο σταθερός στην απόδοση του. 7/10

Μπαξεβανίδης: Στο πρώτο ημίχρονο, κρατούσε, ουσιαστικά μόνος του, τη δεξιά πλευρά. Στο δεύτερο ημίχρονο, με τη βοήθεια του Φασίδη, ανέβηκε η απόδοση του, ακόμα περισσότερο. 8/10

Σιλά: Πολύ καλός ανασταλτικά στην αριστερή πλευρά, πολύ τρέξιμο και μαρκάρισμα.  7/10

Λισγάρας: Κέρδισε τις μονομαχίες και δεν είχε προβλήματα στα ανασταλτικά του καθήκοντα 7/10

Μεχία: Έτρεχε, μάρκαρε, κρατούσε το κέντρο. Ήταν συνδετικός κρίκος, μεταξύ άμυνας-επίθεσης.   7/10

Ντε Λούκας: Σκόραρε, είχε ελαφρώς καλύτερη απόδοση από άλλες φορές. Έγινε αλλαγή 6/10

Κίκε: Έπαιξε ως αριστερό χαφ, έτρεξε, αλλά του λείπει η ουσία. Έγινε αλλαγή.   6/10

Ντουρίτσκοβιτς:  Ήταν πολύ δημιουργικός, έκανε κάποιες μοναδικές ενέργειες και έδωσε πολλές μπαλιές. 7/10

Τριάδης: Χωρίς ουσία, χωρίς να προσφέρει κάτι. Έγινε αλλαγή. 4/10

Γέντρισεκ: Κυνήγησε φάσεις, είχε πολλά κέφια, έχασε ευκαιρίες. Έτρεξε πολύ, αδικείται που δεν σκόραρε.  8/10

Φασίδης: Μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και άλλαξε όλη τη δεξιά πλευρά της Ξάνθης. Άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Σκόραρε και δικαίωσε τον προπονητή του, που τον έβαλε. Πήρε περισσότερες βοήθειες και ο Μπαξεβανίδης. 8/10

Καμαρά: Έπαιξε μισή ώρα και βοήθησε πολύ στο κέντρο. 6/10

Μπρίτο: Μπήκε ως αλλαγή, μετά από πολλούς μήνες.