Volley League: Λύγισε στο ταϊ μπρεϊκ και έχασε από τον Ηρακλή ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προγήθηκε δύο φορές στα σετ, όμως δεν εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με τον Ηρακλή κι έτσι γνώρισε την ήττα στο ταϊ μπρεϊκ και επιστρέφει στην Θράκη μονάχα με τον ένα βαθμό.

Συγκεκριμένα αν και μπήκε πολύ καλά στο ματς και χτυπούσε ακριβώς στις αδυναμίες του «Γηραιού», η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη φάνηκε σαν να χάνει τις δυνάμεις της κι έτσι έχασε τα δύο τελευταία σετ του αγώνα και γνώρισε την ήττα με 3-2.
Το πρώτο σετ έληξε με 26-28 και δύο χαμένα σετ μπολ για τον Ηρακλή, σε αντίθεση με τον Εθνικό που πήρε το σετ στην πρώτη ευκαιρία που του δόθηκε, ενώ στο δεύτερο οι Θεσσαλονικείς απάντησαν κάνοντας το 1-1 με τελικό σκορ 25-23.
Στο τρίτο σετ ο Εθνικός πήρε αυτό που ήθελε σε πρώτο βαθμό και κλείδωσε τον ένα πόντο κάνοντας το 1-2 με σκορ 20-25, όμως οι παίκτες του Ορφανού κατάφεραν να απαντήσουν με ακριβώς ίδιο σκορ στο τέταρτο σετ κάνοντας το 2-2, και να ολοκληρώσουν την ανατροπή κάνοντας το 3-2 στο ταϊ μπρεϊκ, όπου η ομάδα της Αλεξανδρούπολης φάνηκε σαν να «καταρρέει».

Τα σετ: 26-28, 25-23, 20-25, 25-20, 15-4

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Σκαρλατίδης 1 (άσσος), Εφραιμίδης 18 (18/37 επ, 76% υπ – 58% άριστες), Κιόσης 5 (5/7 επ), Φέργκιουσον 7 (6/10 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 27 (16/42 επ, 7 άσσοι, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ -53% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 77% υπ – 42% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης 1 (μπλοκ), Τζιουμάκας

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 16 (16/37 επ), Μιλστάιν 1 (άσσος), Χατζόπουλος 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ), Ρίστιτς 25 (22/46 επ, 3 άσσοι, 75% υπ – 53% άριστες), Βελίτσκοβιτς 9 (7/25 επ, 2 άσσοι, 55% υπ 50% άριστες), Χριστόφας 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 33% υπ), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Κυριακίδης 1 (μπλοκ).