Με αλλαγές στην σύνθεση και 45 εβρίτικους πόντους φιλική ρεβάνς της Εθνικής επί της Τυνησίας

Η Εθνική ομάδα με πολυ καλούς τους Τζούριτς , Κουμεντάκη και Ανδρεάδη επικράτησε με 3-2 της Τυνησίας στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Κώστας Αρσενιάδης ξεκίνησε το ματς με τρεις αλλαγές (συγκριτικά με το πρώτο φιλικό) έχοντας στο αρχικό σχήμα τους Στιβαχτή, Φράγκο, Γκαρά με τα δύο πρώτα σετ να κυλούν στο ίδιο μοτίβο με την Εθνική να εντυπωσιάζει στην επίθεση.

Στο πρώτο σετ και δεύτερο σετ δεν είχαμε πρόβλημα με τον Ομοσπονδιακό τεχνικό να αποσύρει μετά το β’ σετ τον Τζούριτς ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Ζουπάνι.

Η άνοδος των Τυνήσιων που άρχισαν να πιέζουν πλέον πολύ περισσότερο στο σερβίς, άλλαξε την εικόνα του αγώνα που πήραν τα δυο επόμενα και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Κοκκινάκης πήρε τη θέση του Κουμεντάκη, και η Εθνική ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-0 και χωρίς να απειληθεί έφτασε τελικά στη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-18, 22-25, 17-25, 15-9)

ΕΛΛΑΔΑ (Αρσενιάδης) Τζούριτς 18 (16/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/3 επ.), Ανδρεάδης 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (10/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 27% άριστες), Φράγκος 17 (16/32 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 26% άριστες), Πανταλέων 7 (4/7 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκαράς –λ (57% υπ. – 30% άριστες) / Κοκκινάκης 2 (2/3 επ., 83% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνης 12 (10/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/2 επ.).