Σε Παγγαίο και Κοζάνη έτρεξαν οι Xanthi Runners την Κυριακή (+photos)

Ενεργοί για ακόμα μία Κυριακή βρέθηκαν οι Xanthi Runners, οι οποίοι έλαβαν μέρος στο 7ο Paggaio Trail Run 2017 και στον 8ο Ζήσειο Αγώνα Ανώμαλου δρόμου στην Άνω Κώμη Κοζάνης.

Μέσα σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα, διοργανώθηκε την προηγούμενη Κυριακή 07-05-2017 το Paggaio Trail Run 2017. Υπέροχες στιγμές που μόνο ο αθλητισμός και το δρομικό κίνημα μπορούν να προσφέρουν έζησαν όλοι όσοι συμμετείχαν στην ultra γιορτή που διεξήχθη στα βουνά της Καβάλας.

Για πρώτη φορά φέτος διεξήχθη παράλληλα με το PaggaioTrailRun 27 km και αγώνας μικρότερης απόστασης με την ονομασία PaggaioTrailRace10 km. Στον μεγάλο αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν με επιτυχία 168 δρομείς ενώ στον μικρό 121 δρομείς. Φυσικά από την γειτονική αυτή διοργάνωση ήταν αδύνατο να λείψει η παρουσία των Xanthi Runners, που για ακόμη μια φορά έδωσαν την δυναμική της παρουσία σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις.

Ο γιατρός των Xanthi Runners Παναγιώτηw Σιδηρόπουλοw, τερμάτισε στην έκτη θέση της γενικής κατάταξης του μεγάλου αγώνα, κατέλαβε την 1η θέση στην ηλικιακή κατηγορία του (59-59) και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

ΤΑΟΥΣΑΝΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 76 Αντρών 50 και άνω 1:28:59

Επίσης την Κυριακή 7 Μαΐου στο πάρκο Άνω Κώμης Κοζάνης διεξήχθη, ο 8ος Ζήσειος αγώνας, 10 χιλιομέτρων, ανωμάλου δρόμου. Στον αγώνα συμμετείχαν και τερμάτισαν με επιτυχία 121 δρομείς. Την γραμμή τερματισμού στο συγκεκριμένο αγώνα πέρασε ο Αλέξης Αλεξιάδης, ο οποίος κατέλαβε την 3η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 60+ και ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου.