ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκησε τον Εθνικό και παρέμεινε στην κορυφή το Δημοκρίτειο πριν το ντέρμπι με τον Λεύκιππο

Με όπλο και πάλι την άμυνα το Δημοκρίτειο επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 58-49, παραμένοντας στην κορυφή πριν το μεγάλο ντέρμπι του Σαββάτου με τον Λεύκιππο, το οποίο πιθανότατα θα κρίνει και την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο το περιφερειακό σουτ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο βελτίωσε την άμυνα του, δέχθηκε μόλις πέντε πόντους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 27-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως το Δημοκρίτειο άντεξε στην πίεση της ομάδας της Αλεξανδρούπολης, παίρνοντας τη νίκη με 58-49.

Δεκάλεπτα: 11-15, 27-20 (ημίχρονο), 40-31, 58-49 (τελικό αποτέλεσμα)