Α2 Γυναικών: Μεγάλη νίκη για την Ασπίδα στην παράταση με ανατροπή 16 πόντων!

Παίζοντας με ψυχή στο τελευταίο δεκάλεπτο και ανατρέποντας διαφορά 16 πόντων, η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε με 62-56 στην παράταση την Ολύμπια Λάρισας και πήρε μία νίκη-χρυσάφι όσον αφορά τη μάχη της παραμονής.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα της Λάρισας να διατηρεί μία διαφορά 6 πόντων και να προηγείται με 11-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 22-28 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για την Ασπίδα. Η ομάδα της Ξάνθης δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση, έκανε πολλά λάθη, ήταν άστοχη στις βολές, με την Ολύμπια να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 πόντους (28-44) και να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 31-44, με τη Μεχμέτ-Ουστά να μειώνει με τρίποντο για την Ασπίδα.

Αυτή η εικόνα άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Ασπίδας πάλεψε, ήταν μαχητική και κατάφερε με όπλο την πίεση στην επίθεση να γυρίσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 51-51, ενώ θα μπορούσε να πάρει και το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, αν ευστοχούσε η στο σουτ που επιχείρησε.

Τελικά αυτό έγινε στην παράταση, με την Ασπίδα να είναι πιο ψύχραιμη στο έξτρα πεντάλεπτο και έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος της έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 62-56.

Δεκάλεπτα: 11-17, 22-28 (ημίχρονο), 31-44, 51-51 (κ.α.) 62-56 (παράταση)

Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λάλα

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 3 (1), Καραλίδου Σ. 22 (1), Κουτρουβέλη, Καρκώστα 12, Παπαχρυσοβέργη 1, Καραλή, Σαρβάνη, Σουλιώτη 14, Μαμαλίγκατζη 6, Καραλίδου Β., Σακουλάκη 2.

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Δημητρέλια, Ντούρα, Σουλιώτη 11 (1), Λιάσκου 4, Σκαρλή 5, Μαγδαλιανίδου 12, Κουτσουνούρη 12 (1), Καλλίδη 12 (1)