ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας νίκη του Δημοκριτείου Κομοτηνής επί του Ηρακλή Καβάλας

Χωρίς να απειληθεί σε κανένα διάστημα του αγώνα και αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά, το Δημοκρίτειο Κομοτηνής νίκησε στην Καβάλα τον τοπικό Ηρακλή με 46-73 και πέτυχε την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η άμυνα ήταν και πάλι το όπλο της ομάδας της Κομοτηνής, η οποία δέχθηκε μόλις εφτά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 7-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με το Δημοκρίτειο να διατηρεί τη διαφορά γύρω στους 10 πόντους και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 21-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής αύξησε και άλλο το προβάδισμα που είχε και έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 33-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Οι παίκτες του Αλέκου Καρυπίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους, παίρνοντας τη νίκη με 46-73.

Δεκάλεπτα: 07-19, 21-34 (ημίχρονο), 33-50, 46-73 (τελικό αποτέλεσμα)