ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας νίκη της Φιλίας Ορεστιάδας επί της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης

Έχοντας προβάδισμα με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, η Φιλία Ορεστιάδας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει στην Αλεξανδρούπολη την Ολυμπιάδα με 48-64.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως ένα σερί 0-12 της Φιλίας μετέτρεψε το 5-7 σε 5-19, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Η φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν τρεις φορές με 15 πόντους διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (8-23, 11-26 και 16-31), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-35 για την ομάδα της Ορεστιάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλία εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη της Ολυμπιάδας και ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για 9 λεπτά, με το 26-35 να γίνεται 26-46, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 28-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 15-20 πόντων και τη Φιλία Ορεστιάδας να φτάνει εύκολα στο τελικό 48-64.

Δεκάλεπτα: 05-19, 23-35 (ημίχρονο), 28-48, 48-64 (τελικό αποτέλεσμα)

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Ξανθίδης): Αγγελίδης 2, Βαλασίδης 5 (1), Γιαβρίδης 20 (1), Χατέλος Δ. 6, Δενδής 2, Τσουρνακάκης 2, Ιωαννίδης, Κελεπεκίδης, Αγγέλου, Πασσιάς 11, Τσιφλίκογλου

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης): Koντούρης 6, Μιχέλης 4, Ζαφειρόπουλος 3 (1), Βουλτσίδης 8 (1), Σαββουλίδης 13 (1), Τσακαλάκης 2, Παπαδόπουλος 7, Χρήστου 2, Γιαννακουδάκης 8 (2), Σαρηγιαννίδης 3, Ριζάκης 4, Γεωργόπουλος 4