Α2 Γυναικών: Πάλεψε αλλά έχασε στο Νέο Ρύσιο η Ασπίδα Ξάνθης

Την τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 43-33.

Η ομάδα της Ξάνθης ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως δεν μπόρεσε να περάσει ή να απειλήσει την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις γηπεδούχες μπροστά με 12-8, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22-17, καθώς η Ασπίδα είχε προβλήματα στην επίθεση. Τα προβλήματα αυτά συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ενώ οι παίκτριες της Ασπίδας έβγαζαν άμυνες, δεν μπορούσαν να φτάσουν στο καλάθι της Αναγέννησης. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 30-23, ενώ έξι λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, με την ομάδα του Νέου Ρυσίου να προηγείται με 35-27. Η Ασπίδα μείωσε λίγο πριν το τέλος σε 39-33, με την Αναγέννηση να φτάνει με ένα σερί 4-0 στο τελικό 44-33.

Δεκάλεπτα: 12-08, 22-17 (ημίχρονο), 30-23, 43-33 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστας

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη): Μαραγκού 6, Κουλακιώτη 2, Καλομιτσίνη 7 (1), Καζαντζή 2, Ταυροπούλου 5, Τζίκου 2, Μούρτου 5, Αγαθαγγελίδου 1, Ψαρρά 6, Παπαδάκη 4, Σαλαμάνη , Βασλαματζή 1, Αθανασιάδου 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 3 (1), Κουτρουβέλη 4, Παπαδοπούλου 2, Παπαχρυσοβέργη 5, Καραλή 1, Σαρβάνη 3 (1), Σουλιώτη 6, Μαμαλίγκατζη 7, Καραλίδου Β. 2, Γκιρκίζα, Σαμαρά.