Α2 Γυναικών: Πρώτη νίκη της Ασπίδας στο πρωτάθλημα επί του Πιερικού Αρχέλαου

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία νίκησε τον Πιερικό Αρχέλαο στο κλειστό του Ευμοίρου με 55-46. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις παίκτριες της Ασπίδας να είναι πιο μαχητικές και με εξαιρετική ομαδική δουλειά στην άμυνα να παίρνουν τη νίκη.

Η Ασπίδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15. Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση επέτρεψε στον Πιερικό να περάσει μπροστά και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 25-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ασπίδα να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 38-36. Στην τελευταία περίοδο η Ασπίδα ήταν πολύ καλύτερη, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση πήρε τη νίκη με 55-46.

Δεκάλεπτα: 19-15, 25-26 (ημίχρονο), 38-36, 55-46 (τελικό αποτέλεσμα)