Τρία γκολ ο Βαγγέλης Αραμπατζής στα δύο φιλικά της Εθνικής Ανδρών με το Ισραήλ

Η Εθνική Ανδρών νίκησε το Ισραήλ και στον δεύτερο φιλικό αγώνα, επικρατώντας απόψε στο Κιλκίς με 30-22 στο τελευταίο παιχνίδι προετοιμασίας μεταξύ των δύο ομάδων. Ο εβρίτης αθλητής του ΠΑΟΚ Βαγγέλης Αραμπατζής δεν σκόραρε σε αυτό το παιχνίδι.

Αντίθετα με το παιχνίδι της Τρίτης στην Θεσσαλονίκη όπου η Εθνικη επικρατησε με 31-23 με 3 γκολ του Αραμπατζή, την Τετάρτη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν είχε καλή εκκίνηση και αρχικά «κυνήγησε» στο σκορ τους αντιπάλους της.

Με την πάροδο του χρόνου, όμως, οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ανέβασαν την απόδοσή τους, προηγήθηκαν 14-11 στο ημίχρονο και τελείωσαν τον αγώνα στο τελευταίο 15λεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο τελικό 30-22.

Κορυφαίοι σκόρερ για τη «γαλανόλευκη» ομάδα ήταν οι Ζαμπούνης (6 γκολ), Μάλλιος, Τζούφρας και Χερουβείμ (από 4), ενώ για τους Ισραηλινούς διακρίθηκαν οι Τόρκενιτζ με 6 και Πέρες με 5 γκολ.