Β’ Εθνική: Φιλική ήττα με χρήσιμα συμπεράσματα για την Ασπίδα Ξάνθης στην Καβάλα

Φιλική ήττα με σκορ 65-56 γνώρισε στην Καβάλα η Ασπίδα, η οποία για ένα ημίχρονο ήταν πολύ καλή και ανταγωνιστική και προηγήθηκε με 10 πόντους. Το παιχνίδι είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα, καθώς τα έσοδα της αναμέτρησης θα διατεθούν προς ενίσχυση του αγώνα των απολυμένων της Βιομηχανίας Φωσφορικών Λιπασμάτων Καβάλας.

Η Ασπίδα ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας ωραίο μπάσκετ και πολύ καλή άμυνα. Έτσι κατάφερε και πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε και με 11-21, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 26-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το προπονητικό τιμ της ομάδας έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες, θέλοντας να ξεκουράσει τους περισσότερους παίκτες της ομάδας, ενόψει της δύσκολης εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Φίλιππο Βέροιας.

Αυτό το εκμεταλεύτηκε η Καβάλα, η οποία αρχικά ισοφάρισε σε 44-44 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τέταρτο πήρε διαφορά πάνω από τους έξι πόντους, φτάνοντας στο τελικό 65-56.