ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στη νίκη του Αίαντα Κομοτηνής επί της Φιλίας Ορεστιάδας

Σε ένα πολύ όμορφο και ενδιαφέρον παιχνίδι ο Αίαντας Κομοτηνής νίκησε με 60-51 τη Φιλία Ορεστιάδας, ξεκινώντας με το δεξί την προσπάθεια του στο νέο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο, η οποία την βρήκε μπροστά με 17-5. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αίαντας προηγήθηκε τρεις φορές με 16 πόντους διαφορά, 19-5, 25-11 και 30-16. όμως με ένα σερί 4-9 η Φιλία μείωσε σε 34-25, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίαντας διατηρούσε διαφορές 6-9 πόντων και πέντε λεπτά πριν το τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 40-33. Όμως η Φιλία με σερί 0-7 ισοφάρισε σε 40-40, με τον Αίαντα τελικά να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 41-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής ήταν πιο σταθερή σε άμυνα και επίθεση και μπόρεσε να πάρει διαφορά 6-8 πόντων την οποία διατήρησε φτάνοντας στο τελικό 60-51.

Δεκάλεπτα: 17-05, 34-25 (ημίχρονο), 41-40, 60-51 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ  (Οικονομίδης): Σεργιαννίδης 2, Σαββάκης 5 (1), Μπορμπίδης, Λάππας 7 (1), Λοΐσιος 2, Σκοπιανός, Ουζουνίδης 5 (1), Οικονομίδης 15 (3), Παχιαδάκης, κοτσαρίδης 8, Κελεπούρης, Τερζίης 16.

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης): Γιαννακουδάκης 4, Βουλτσίδης 9 (1), Ζαφειρόπουλος 3 (1), Κατσαβριάς 14 (2), Ριζάκης, Ζαμάνης 1, Τσακαλάκης 4, Σαρηγιαννίδης 4, Μπουρλής 5 (1), Χρήστου 6, Οικονομόπουλος, Αμαραντίδης.