LIVE από το Μεσολόγγι: Χαρίλαος Τρικούπης – Ασπίδα Ξάνθης 71-69 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στην αναμέτρηση ανάμεσα σε Χαρίλαο Τρικούπη και Ασπίδα Ξάνθης για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο Μεσολόγγι και μεταδίδει…

Ώρα 15:23 Καλησπέρα από το Μεσολόγγι και το κλειστό γυμναστήριο της Ιερής Πόλης του Μεσολογγίου. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα σε Χαρίλαο Τρικούπη και Ασπίδα Ξάνθης για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής.

Ώρα 15:26 Πριν ξεκινήσουμε να πούμε πως χορηγός της σημερινής μετάδοσης είναι η Σχολή Οδήγών “Ραφτόπουλος”, το οποίο βρίσκεται στην Ξάνθη από το 1965 και παρέχει την πιο εξιδικευμένη εκπαίδευση στους υποψήφιους οδηγούς. Παρέχει επίσης όλες τις υπηρεσίες για την έκδοση διπλώματος αυτοκινήτου, μοτοσυκλέτας ΑΜ Α1 Α2 Α, φορτηγού και λεωφορείου (κάντε κλικ ΕΔΩ για περισσότερες λεπτομέρειες).

Ώρα 15:29 Κοντά μας είναι και τα Ορθοπεδικά και Ιατρικά Είδη “Χατζηεφραιμίδης”. Λειτουργούν στην πόλη της Ξάνθης από το 2000 και δραστηριοποιούνται στον τομέα της υγείας. Ανταποκρίνονται στις ανάγκες των ατόμων και απευθύνονται σε αυτή με κύριο μέλημα την καλύτερη και άμεση εξυπηρέτηση τους, ενώ διαθέτει και online κατάστημα (κάντε κλικ ΕΔΩ για περισσότερες λεπτομέρειες).

Ωρα 15:32  Χορηγός της μετάδοσης είναι η νέα αγαπημένη συνήθεια στην Κομοτηνή, το Coffee Lab που άνοιξε στην Οδό Ορφέως και αποτελεί το πρώτο εκτός Αττικής αδερφάκι των Coffee Lab που «σαρώνουν» σε διάφορες περιοχές της Αθήνας. Πιείτε τον καφέ σας σε ένα ζεστό και προσεγμένο χώρο, επιλέγοντας ανάμεσα σε τέσσερις μονοποικιλιακής εξαιρετικής ποιότητας καφέδες, δοκιμάστε το μοναδικό chocco ball, ενώ το βράδυ μπορείτε να πιείτε το κρασί ή την μπύρα σας. Ακόμα και αν πεινάσετε, ένα από τα πεντανόστιμα σάντουιτς μπορούν να σας χορτάσουν. Φυσικά όλα αυτά έρχονται και στο χώρο σας με ένα τηλέφωνο (κάντε κλικ ΕΔΩ για περισσότερες λεπτομέρειες).

Ώρα 15:35 Επίσης χορηγός της σημερινής μετάδοσης είναι οι “Ξηροί Καρποί Σβυντρίδης”, με παρουσία 41 ετών στην αγορά της πόλης της Κομοτηνής και ξηρούς καρπούς δικής του παραγωγής, ενώ εκεί θα βρείτε όλων των ειδών ζαχαρώδη προϊόντα και ποτά (κάντε κλικ ΕΔΩ για περισσότερες λεπτομέρειες).

Ώρα 15:40 Πρεμιέρα νεοφώτιστων στο Μεσολόγγι, καθώς και οι δύο ομάδες ανέβηκαν φέτος στη Β΄ Εθνική

Ώρα 15:45 Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής: Πιερικός Αρχέλαος – Καρδίτσα, Καστοριά – Φίλιππος Βέροιας, Ερμής Αγιάς – Στρατώνι, Χαρίλαος Τρικούπης – Ασπίδα Ξάνθης, ΧΑΝΘ – Αγρίνιο, Ανατόλια – Πολύγυρος, Ερμής Λαγκαδά – Ευρώπη Πευκοχωρίου, Αίας Ευόσμου – Γέφυρα

Ώρα 15:50 Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Καρακάσης και Καρπάνος από το Σύνδεσμο Αχαΐας-Ηλείας

Ώρα 15:55 Παρουσίαση των δύο ομάδων

Ώρα 15:57 Κατάμεστο το ΔΑΚ Μεσολογγίου. Πολύ ζεστή και όμορφη ατμόσφαιρα από τους φίλους των γηπεδούχων

Ώρα 16:00 Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του αγώνα. Πεντάδες. Για το Χαρίλαο Τρικούπη ξεκινάνε οι Ιωάννου, Παπαδιονυσίου, Σταυρόπουλος, Παπαρέγκας και Ψάλτου. Για την Ασπίδα στο παρκέ βρίσκονται οι Τσιαβές, Κουτσογιάνννης, Ασημάκης, Μανδαλάκης και Πετς. Καλή επιτυχία για την Ασπίδα!

Ώρα 16:02 Η Ασπίδα με δύο βολές του Πετς ανοίγει το σκορ και προηγείται με 0-2. Δυστυχώς εδώ που είμαστε δεν έχουμε καμία οπτική επαφή με το σκορ.

Ώρα 16:12 2΄ 54 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με λέι απ του Ασημάκη η Ασπίδα προηγείται με 11-12

Ώρα 16:20 Τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με την Ασπίδα να βρίσκεται πίσω με ένα καλάθι, χάρη σε ένα τρίποντο του Παπαδιονυσίου στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πολύ ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με τις δυνατές άμυνες να κυριαρχούν. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: Χαρίλαος Τρικούπης – Ασπίδα Ξάνθης 16-14.

Ώρα 1624 Η Ασπίδα περνάει μπροστά με 16-17, χάρη σε δύο πόντους του Μανδαλάκη και μία βολή του Παπαθανασίου, αλλά ο Μουράτογλου απαντάει για τους γηπεδούχους. 18-17 το σκορ

Ώρα 16:31 Με τρίποντο του Πετς η Ασπίδα ισοφαρίζει σε 27-27

Ώρα 16:40 Ο Ψάλτου κάνει το 30-27 και η Ασπίδα παίρνει τάιμ άουτ

Ώρα 16:45 Με λέι απ του Κουτσογιάννη η Ασπίδα μειώνει σε 35-32

Ώρα 16:46 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ένα κακό δίλεπτο τρίλεπτο της Ασπίδα επέτρεψε στους γηπεδούχους να συντηρούν διαφορά στους 5-6 πόντους, με την Ασπίδα να κλείνει τελικά το ημίχρονο πίσω στο σκορ με τρεις πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Χαρίλαος Τρικούπης – Ασπίδα Ξάνθης 35-32

Ώρα 16:48 Χορηγός της σημερινής μετάδοσης είναι η Σχολή Οδήγών “Ραφτόπουλος”, το οποίο βρίσκεται στην Ξάνθη από το 1965 και παρέχει την πιο εξιδικευμένη εκπαίδευση στους υποψήφιους οδηγούς. Παρέχει επίσης όλες τις υπηρεσίες για την έκδοση διπλώματος αυτοκινήτου, μοτοσυκλέτας ΑΜ Α1 Α2 Α, φορτηγού και λεωφορείου (κάντε κλικ ΕΔΩ για περισσότερες λεπτομέρειες).

Ώρα 17:02 41-34 το σκορ με την Ασπίδα να έχει ξεκινήσει άσχημα το τρίτο δεκάλεπτο και τον Κώστα Ιωαννίδη να αναγκάζεται να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ

Ώρα 17:05 46-36 το σκορ, με την Ασπίδα να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση και να είναι πολύ κακή στην άμυνα

Ώρα 17:10 Ο Μανδαλάκης με τρίποντο μειώνει σε 48-41

Ώρα 17:15 Περίπου δύο λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου και οι γηπεδούχοι κρατάνε τη διαφορά γύρω στους δέκα πόντους και προηγουνται αυτή τη στιγμή με 52-43

Ώρα 17:20 Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την Ασπίδα να ξεκινάει πολύ άσχημα και να προσπαθεί στη συνέχεια να κρατήσει το σκορ για να μην ξεφύγει, πράγμα που κατάφερε εν μέρει με την άμυνα ζώνης στο τέλος. Αποτέλεσμα τρίτης περιόδου: Χαρίλαος Τρικούπης – Ασπίδα Ξάνθης 54-47

Ώρα 17:29 Δυστυχώς το παιχνίδι δεν εξελίσεται καλά για την Ασπίδα, η οποία δεν βρίσκει λύσεις στην επίθεση, ενώ είναι κακή στην άμυνα με κακές επιστροφές. 63-50 το σκορ, περίπου έξι λεπτά για το τέλος

Ώρα 17:46 70-67 το σκορ. Ακόμα 27 δευτερόλεπτα και επίθεση έχει η Ασπίδα

Ώρα 17:47 Ο Μανδαλάκης κάνει γρήγορα το 70-69. Ταίμ άουτ για τους γηπεδούχου, όμως σίγουρα θα γίνει φάουλ

Ώρα 17:48 Μία βολή για τον Ιωάννου, 71-69 το σκορ και τελευταία επίθεση για την Ασπίδα.

Ώρα 17:49 Ο Μανδαλάκης θα αστοχήσει στο τρίποντο της νίκης, στη διεκδίκηση του ριμπάουντ θα γίνει καθαρό φάουλ σε παίκτη της Ασπίδας που δεν δόθηκε και έτσι ο Χαρίλαος Τρικούπης θα πάρει τη νίκη με 71-69. Πάλεωε η Ασπίδα στο τέλος, όμως πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο. Τελικό Αποτέλεσμα: Χαρίλαος Τρικούπης – Ασπίδα Ξάνθης 71-69

Ώρα 17:52 Θυμίζουμε ότι το αγώνα προσέφεραν η Σχολή Οδήγών “Ραφτόπουλος”, τα Ορθοπεδικά και Ιατρικά Είδη “Χατζηεφραιμίδης”, η νέα αγαπημένη συνήθεια στην Κομοτηνή, το Coffee Lab  και οι “Ξηροί Καρποί Σβυντρίδης”.

Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας και ευχαριστούμε και τους χορηγούς μας, που μας βοήθησαν να έχετε πρώτοι άμεσα ενημέρωση για την πρεμιέρα της Ασπίδας στο Μεσολόγγι. Μείνετε στο ThrakiSportS, ακολουθεί ρεπορτάζ από το ματς και φυσικά σε επόμενη ανάρτηση τα υπόλοιπα αποτελέσματα και η βαθμολογία…