Στην εξάδα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος στο Μαυρoβούνιο ο Χαρούν Μολλά

 

Ελληνική κυριαρχία στους Βαλκανικούς Αγώνες της ορεινής ποδηλασία που έγιναν το Σαββατοκύριακο στο Μαυροβούνιο, στο Μπιέλο Πόλιε σε αγώνα Cross Country που ήταν και Grand Prix UCI C2 – WE.

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης έδειξε και πάλι σταθερότητα, προσθέτοντας ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο στην εντυπωσιακή συλλογή του μέσα στο 2016, ένα μόλις μήνα πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο, όπου θα εκπροσωπήσει την χώρα μας, στην ορεινή ποδηλασία. Στην πέμπτη θέση ήταν ο Βροχίδης ενώ στην εξάδα μπήκε και ο Κομοτηναίος Χαρούν Μολλά (6ος ).

Πολύ καλή εμφάνιση και για την Βαρβάρα Φασόη, κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο στις γυναίκες, ενώ η Στρουμπούλη ήταν τέταρτη. Στους Νέους Άνδρες ο Αλέξανδρος Βροχίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Εντυπωσιακοί ήταν όμως και οι πιο μικροί αθλητές μας, με τον Ορφέα Συρίγο να κατακτά το χρυσό στους εφήβους, τον Παναγιώτη Λαβδάκη να παίρνει το αργυρό, στην ίδια κατηγορία, ενώ και η Αικατερίνη Ελευθεριάδου πήρε το χρυσό στις νεάνιδες.

Στην κατηγορία Κορασίδων το χρυσό πήρε η Αθηνά Ζώη και το αργυρό η Δήμητρα Τατλή, ενώ στην κατηγορία Παίδων το χάλκινο πήρε ο Μανώλης Ορφανουδάκης.

Τα αποτελέσματα σε όλες τις κατηγορίες:

Άνδρες (30 συμμετοχές)

  1. Αντωνιάδης Δημήτρης (Ελλάδα) 1:41:45
  2. Κελέτζι Αμπντουλκαδίρ (Τουρκία) 1:44:15
  3. Αλεκσέι Αλεξάντερ (Βουλγαρία) 1:45:19

επίσης … 5. Βροχίδης Αλέξανδρος (Ελλάδα), 6. Μολλά Χαρούν (Ελλάδα).

Νέοι Άνδρες

2. Βροχίδης Αλέξανδρος (Ελλάδα)

Παίδες

3. Ορφανουδάκης Μανώλης (Ελλάδα)

Γυναίκες (12 συμμετοχές)

  1. Τάνοβιτς Λέντζλα (Βοσνία & Ερζεγοβίνη) 1:50:34
  2. Φασόη Βαρβάρα (Ελλάδα) 1:53:53
  3. Κόστιτς Ιβάνα (Σερβία) 2:06:21
  4. Στρουμπούλη Δανάη (Ελλάδα)

Έφηβοι (17 συμμετοχές)

  1. Συρίγος Ορφέας (Ελλάδα)
  2. Λαβδάκης Παναγιώτης (Ελλάδα)

επίσης … 14. Ζιάκας Βασίλειος (Ελλάδα), 16. Τσορτουκτσίδης Ηλίας (Ελλάδα)

Νεάνιδες (7 συμμετοχές)

  1. Ελευθεριάδου Αικατερίνη (Ελλάδα)
  2. Τζόλοβιτς Τζάνα (Σερβία)
  3. Νικολόφσκα Κατερίνα

επίσης … 5. Τουρλουμούση Παυλίνα (Ελλάδα)

Κορασίδες

1.Ζώη Αθηνά (Ελλάδα)

Στην αποστολή –που επέστρεψε σήμερα- μετείχαν και ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Κατσέλης και ο έφορος Γιάννης Παττές.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here