Β’ Εθνική: Φινάλε με νίκη για τους Κύκλωπες επί του Πανσερραϊκού (+photos)

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης ολοκλήρωσε τους αγώνες της με νίκη 35-34 κόντρα στον Πανσερραϊκό στα πλαίσια της 18ης στροφής του 5ου ομίλου της Β’ Εθνικής, κατακτώντας την πρώτη θέση και παράλληλα την άνοδο στην Α2 Ανδρών μετά από 18 χρόνια απουσίας από τη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Οι Θρακιώτες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήδη από το 7ο λεπτό απέκτησαν ισχνό προβάδισμα  5-4 απέναντι στην ομάδα των Σερρών, που αυξήθηκε στη συνέχεια καθώς στο 16′ ο Επιτρόπου έβαλε μπροστά με 3 τέρματα τους Εβρίτες. Στο 23′ ο Θεοδώρου έγραψε το 12-11 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 16-13 υπέρ των Κυκλώπων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αλεξανδρουπολίτικη ομάδα να φέρνει τη διαφορά στα 5 τέρματα 21-16 στο 36ο λεπτό, την οποία και διατήρησε ως το 43′ 26-21. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν, μειώνοντας σε 30-28 στο 52′, όμως ο Χαραλαμπίδης ξαναέδωσε το προβάδισμα στους Θρακιώτες στο 57ο λεπτό με 32-31. Οι Κύκλωπες κράτησαν την πρωτοπορία έως το τέλος, επικρατώντας 35-34 του Πανσερραϊκού. Έτσι οι Θρακιώτες πλέον ως πρώτοι του ομίλου εξασφάλισαν την άνοδο, ενώ αντίθετα οι Σερραίοι τερμάτισαν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης

Πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 8-6, 9-9, 13-12, 16-13 (ημίχρονο), 20-16, 23-20, 26-22, 28-27, 31-31, 35-34 (τελικό αποτέλεσμα)

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης (Ταρές): Ρουμελιώτης 4, Ξανθόπουλος 3, Μπασδάνης, Θεοδώρου 5, Χαραλαμπίδης 6, Κρεωνάς 1, Καραβασίλης Χ. 1, Ταρές 1, Λιόντος 1, Χαριτούδης 5, Ιβόσεβιτς 4, Ξηρόπουλος, Επιτρόπου 3, Καραβασίλης Δ., Κουτσίδης 1, Κωστόπουλος

Πανσερραϊκός (Αγγελίδης): Μαζακίδης 1, Μανδέλας 3, Λογοθετίδης, Φουντουκίδης 4, Πίνο 11, Στόγιος, Τσίτος Ξ. 6, Γκόγκας 1, Τσίτος Μ., Μόσχογλου 8, Καμαράκης, Στεργιάδης

Ακολουθούν φωτογραφίες από την αναμέτρηση και σε επόμενη ανάρτηση φωτορεπορτάζ από την φιέστα τίτλου και την απονομή του πρωταθλήματος, που ακολούθησε…