Γ’ Εθνική: Πέρασε έστω και δύσκολα από την Περαία η Ασπίδα και περιμένει την πρωτοπόρο Γέφυρα

Σημαντική νίκη για την 20η αγωνιστική που την διατηρεί στην δεύτερη θέση πέτυχε η Ασπίδα Ξάνθης στην Περαία Θεσσαλονίκης επί του μαχητικού Ζεφυρου με 51-55 και παρέμεινε ένα βαθμό πάνω από την ΧΑΝΘ που πέρασε από τα Γαλάτιστα.

Η Ασπίδα Ξάνθης αν και βρέθηκε να χάνει με 15-6 στο δεκάλεπτο και 20-10 λίγο αργότερα , γύρισε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο και με καλή άμυνα έκανε σερί 3-16 και προηγήθηκε με τρεις πόντους (23-26) στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με το φιναλε της τρίτης περιόδου να τις βρίσκει ισόπαλες με 40-40. Το τέλος του κακού αυτού αγώνα κυρίως για την Ασπίδα, βρήκε του ξανθιώτες νικητές στο τέλος του με 51-55 και πολλά θα κριθούν στον Εύμοιρο την επόμενη αγωνιστική που υποδέχονται την πρωτοπόρο Γέφυρα.

Δεκάλεπτα: 15-6, 23-26, 40-40, 51-55