Ο απολογισμός του Χαρούν Μολλά στο Salamina MTB Race! Σε καλό δρόμο η Εθνική για την ολυμπιακή πρόκριση…

Ο Περικλής Ηλίας ήταν ο αθλητής της ελληνικής Εθνικής Oμάδας ο οποίος ξεχώρισε στο τριήμερο Salamina MTB Race που ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή. Ο 29χρονος πρωταθλητής ρέφαρε την κακή εμφάνιση που πραγματοποίησε το Σάββατο με την έκτη θέση που κατέλαβε στο τρίτο και τελευταίο σκέλος του αγώνα.

Η συγκεκριμένη επίδοση του χάρισε τη δέκατη τρίτη θέση στην τελική γενική κατάταξη. Στο τρίτος σκέλος ο Δημήτρης Αντωνιάδης τερμάτισε εικοστός πέμπτος, ο Αλέξανδρος Βροχίδης τριακοστός ένατος και ο Κομοτηναίος Χαρούν Μολλά, που επίσης μετέχει στην Εθνική Ομάδα και προσπαθεί να συγκεντρώσει βαθμούς για την ολυμπιακή πρόκριση, τεσσαρακοστός πρώτος.

Μία ημέρα πριν, στο δεύτερο σκέλος, ο Χαρούν Μολλά κατέλαβε την τριακοστή θέση, ο Περικλής Ηλίας την τριακοστή πρώτη και ο Αλέξανδρος Βροχίδης την τριακοστή τέταρτη. Πιο πάνω από όλους, στην 13η θέση είχε τερματίσει ο Αντωνιάδης.

Νικητής του τριήμερο αγώνα αναδείχθηκε ο Ρώσος Τιμοφέι Ιβάνοφ και τον ακολούθησαν στο βάθρο οι Σεμπάστιαν Καραμπάν από το Βέλγιο και Στεφάν Τεμπιέρ από τη Γαλλία. Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των Ελλήνων αθλητών στο κυνήγι της πολυπόθητης 23ης θέσης που μας στέλνει στους Ολυμπιακούς Αγώνες, είναι ξανά στη Σαλαμίνα την ερχόμενη εβδομάδα με τον τριήμερο αγώνα από τις 19 έως τις 21 Φεβρουαρίου.

Στην αποστολή της ομάδας και αυτό το τριήμερο θα συμμετάσχει ο θρακιώτης πρωταθλητής Χαρούν Μολλά και οι Αντωνιάδης, και Βροχίδης.