Γ’ Εθνική: Εκνευρισμός, λάθη, αστοχία και διαιτησία έφεραν την ήττα για την ΑΕ Κομοτηνής από τους Ικαρους

Την ήττα με 73-78  γνώρισε η ΑΕ Κομοτηνής από τους Ικάρους Σερρών, σε ένα παιχνίδι με πολλά λάθη από τους δύο διαιτητές, οι οποίοι χρέωσαν με τρεις τεχνικές ποινές την ομάδα της Κομοτηνής. Αυτό έφερε εκνευρισμό στους παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής, που σε συνδιασμό με τα λάθη και την αστοχία σε κρίσιμες στιγμές έφεραν την ήττα.

Οι Ίκαροι Σερρών μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 5-11, όμως ένα γρήγορο 12-0 από την ΑΕ Κομοτηνής την έφερε να προηγείται με 17-11, για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-15. Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο μη καταλογισμός ενός καθαρού φάουλ υπέρ της ΑΕ Κομοτηνής έφερε την έκρηξη του πάγκου των γηπεδούχων και την αποβολή του γενικού αρχηγού της ομάδας Σωφρονή Παπουή. Οι Ίκαροι Σερρών ήταν συνεχώς μπροστά στο δεκάλεπτο, εκμεταλευόμενοι κι τον εκνευρισμό που υπήρχε στους παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 38-40.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 45-42, όμως ένα σερί 0-8 από την ομάδα των Σερρών έφερε το σκορ στο 45-50. Οι Ίκαροι βρήκαν πολλές λύσεις από το το τρίποντο σε αυτό το δεκάλεπτο και προηγήθηκαν στο τέλος με 53-60. Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Ίκαροι πήραν διψήφια διαφορά (53-63). Οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής προσπάθησαν και μείωσαν μέχρι τους πέντε πόντους (63-68), όμως ένα καθαρό κλέψιμο του Κουτσοβασίλη μεταφράστηκε σε φάουλ στον παίκτη της ομάδας της Κομοτηνής και εν συνεχεία σε τεχνική ποινή. Στη συνέχεια είχαμε συνεχώς φάουλ, στην προσπάθεια να χάσουν οι παίκτες των Ικάρων κάποια βολή, όμως δεν άλλαξε κάτι και φτάσαμε στο τελικό 73-78.

Δεκάλεπτα: 19-15, 38-40 (ημίχρονο), 53-60, 73-78 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Φούτζηλας, Αγραφιώτης Γ.

ΑΕ Κομοτηνής(Κουκοβίνος): Σταματέλος 19 (3), Χατζηδημητρίου, Τερζίδης, Βάκρινος 4 (1), Γεροντίτης 6, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 6 (1), Θεοδωρίδης 4, Σιμάκης 12 (1), Χατζηπαυλίδης 2, Τελούδης 20 (2), Καναράς.

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 12 (2), Καλογεράτος 12 (2), Γεωργιανός 16, Τράκας 10 (1), Βουρλίδας, Παπαδόπουλος, Γκουτζιάς 6, Κάτος, Θολιώτης 22 (4).