Α2 Γυναικών: Πάτησαν κορυφή οι Κύκλωπες μετά τη σπουδαία νίκη επί της Δράμας (+photos)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης επικρατώντας στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” με 26-23 του Χιλιώτη Δράμα ’86 στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου στην Α2 Γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, 5-5 και 9-9 μέχρι περίπου και το 20ο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς υπήρχε αρκετό άγχος και αβίαστα λάθη από τις παίκτριες των Κυκλώπων και της Δράμας. Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοση τους στη συνέχεια και έφθασαν στο ημίχρονο προηγούμενες με 4 τέρματα διαφορά, 11-15, λόγω της καλής αμυντικής τους λειτουργίας, αλλά και της αποτελεσματικότητας που είχαν στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αγωνιστική εικόνα διαφοροποιήθηκε, καθώς οι αθλήτριες των Κυκλώπων ανέτρεψαν την κατάσταση, ήταν περισσότερο συγκεντρωμένες και πειθαρχημένες στο παιχνίδι τους, περνώντας μπροστά στο 45′ με 20-19, δείχνοντας παράλληλα ότι μπορούν και με όπλο την έδρα τους να πάρουν το πολυπόθητο δίποντο από το ματς.

Μέχρι το 55′ οι γηπεδούχες ήταν σταθερά μπροστά με 1 γκολ, 24-23, ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο επέβαλαν το ρυθμό τους, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και παίζοντας πιεστική άμυνα, έφθασαν στο τελικό 26-23, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη, έχοντας ως κορυφαίες τις Σμαρλαμάκη, Σιαρβαρλή και Μουρουζίδου. Έτσι η Θρακιώτικη ομάδα ανέβηκε στην πρώτη θέση του 5ου ομίλου και ευελπιστεί να κατορθώσει τη φετινή χρονιά να πετύχει το στόχο της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία.

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 8-8, 9-9, 9-12, 11-15 (ημίχρονο), 14-16, 18-18, 20-19, 22-21, 24-23, 26-23 (τελικό αποτέλεσμα)

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ποντισίδης): Μπαρμπαγιάννη, Χαριτίδου, Σμαρλαμάκη 7, Σαββαλάκη Δ., Σαββαλάκη Αθ. 2, Νικόλοβα 2, Αραπίδου, Σιαρβαρλή 6, Κοπούκη, Νταρμά 2, Αυγητίδου, Λαμπίδου 2, Δημαρά, Τσαμπαζή, Ντόγκα, Μουρουζίδου 5

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Τογανίδης): Δογανίδου-Δογάνογλου, Μπασά, Τουνγκελίδου 6, Τογαλίδου 2, Ξανθοπούλου, Κρανιώτη 6, Καρρά 6, Δομνίδου, Σαλονικίδου 1, Αθανασίου 2, Τορτοπίδου, Κορεξενίδου, Στάθη, Γεωργιάδου

ΔΕΙΤΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ…