Γ’ Εθνική: Αφεντικό της Θράκης η Ασπίδα κέρδισε εύκολα και την ΑΕ Κομοτηνής

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, η Ασπίδα Ξάνθης κέρδισε εύκολα εκτός έδρας της ΑΕ Κομοτηνής με 56-68 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και ένα βαθμό από την κορυφή. Πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση από τους παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής, που από την αρχή της δεύτερης περιόδου κυνηγούσαν στο σκορ και προσπαθούσαν να ανατρέψουν συνεχώς διψήφια διαφορά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, με την Ασπίδα να έχει το προβάδισμα συνεχώς (η ΑΕ Κομοτηνής πέρασε μία και μοναδική φορά μπροστά στον αγώνα με 3-2) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 14-17. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Ξάνθης. Αρχικά ένα σερί 0-9 έφερε το σκορ στο 14-26, και ένα δεύτερο σερί αργότερα 0-8 έφερε την Ασπίδα μπροστά με 18 πόντους διαφορά (από 19-29 σε 19-37). Οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής απάντησαν στο τέλος της δεύτερης περιόδου με σερί 8-2 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27-39 υπέρ της Ασπίδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα της Ασπίδας δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στους παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής να μειώσουν. Αντίθετα η διαφορά άγγιξε και τους 20 πόντους και το 37-56 στο τέλος της περιόδου μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (41-65), με τους παίκτες της Ασπίδας να χαλαρώνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο και να επιτρέπουν στους παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής να μειώσουν αρχικά σε 50-65 με σερί 9-0, όμως ένα τρίποντο του Κέλλη έβαλε τέλος στον αγώνα, με την ομάδα της Κομοτηνής με σερί 6-0 στο τέλος να μειώνει στο τελικό 56-68.

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Παπαδόπουλος Χαρ.

Δεκάλεπτα: 14-17, 27-39 (ημίχρονο), 37-56, 56-68 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 3, Λεφής, Χονδρόπουλος 11 (1), Βάκρινος 5, Γεροντίτης, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 7 (1), Θεοδωρίδης 9, Σιμάκης 15, Χατζηπαυλίδης, Τελούδης 6, Τερζίδης.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Κουμπάνης 14 (1), Παπαδάκης 5, Γρούδος, 7 (1), Τσιώγκας, Στεφανίδης 5, Χατζημιχαηλίδης 6, Δάτσης, Κουτσογιάννης 18 (1), Κέλλης 3 (1), Καραμπίνης 3, Παλάκης 2, Πετς 5.