Πρωτιά για τις νεανίδες των Ανδρεάδη-Παπάζογλου, τρίτοι οι έφηβοι των Τσέλιου-Χαραλαμπίδη

Με τον καλύτερο τρόπο για τα ελληνικά χρώματα ολοκληρώθηκε το τουρνουά Χριστουγέννων που διοργάνωσε η Ισπανική Ομοσπονδία στην πόλη Παλένθια, καθώς μετά την 3η θέση των Εφήβων που νίκησε στο μικρό τελικό την Πορτογαλία, η Εθνική Νεανίδων επικράτησε με 3-1 της Ισπανίας στον ‘τελικό’ της διοργάνωσης, κατακτώντας για 3η συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο.

Τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη ήταν καταιγιστικά στο πρώτο σετ (1-4, 4-6, 4-11, 8-11, 9-13, 9-17, 12-20 και 17-25), ωστόσο στο β’ σετ ξεκινήσαμε με πολλά λάθη (7-3) και παρόλο που καλύψαμε τις όποιες διαφορές πήρε η Ισπανία (7-7, 19-16, 20-19, 23-20, 23-23) χάσαμε το σετ στις λεπτομέρειες με 25-23.

Στο τρίτο σετ το σερβίς της ελληνικής ομάδας άρχισε να λειτουργεί και πάλι (5 άσοι) και παρόλο που η Ισπανία έκανε μόλις 2 λάθη (έναντι 7 της ελληνικής ομάδας) προηγηθήκαμε με 2-1 σετ και το 20-25, για να ακολουθήσει μια φοβερή ανατροπή στο δ’ σετ.

Το 5-6 υπέρ της Ελλάδας έγινε 11-6 για την Ισπανία με την Μπαλβέ στο σερβίς, ενώ δύο μπλοκ της Χρίμα έφεραν το σκορ στο 14-7. Η απάντηση ήρθε από τις Καραφουλίδου, Αλεξάκου που με πέντε σερί πόντους διαμόρφωσαν το 14-12, για να ισοφαρίσουμε 15-15 με μπλοκ της Τσιάκουλα. Η Ισπανία ξέφυγε εκ νέου με 20-16, η Εθνική μείωσε σε 22-21 όμως το άουτ της Αλεξάκου και τη κόντρα της Εσκαμίγια φάνηκε να τελειώνουν το σετ στο 24-21. Η Αλεξάκου πήρε την αλλαγή (24-22) η Μαρτίνεθ κάρφωσε άουτ (24-23) η Καραφουλίδου πήρε τον άσο (24-24) κι ένα νέο λάθος της Εσκαμίγια έφερε το πρώτο ματς μπολ για την Ελλάδα (24-25). Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε με μπλοκ της Χρίμα (25-25), ενώ η άουτ επίθεση της Αλεξάκου άλλαξε πάλι τις ισορροπίες (26-25). Η Τσιάκουλα ισοφάρισε (26-26), η Ολάγια μας έκανε νέο δώρο (26-27) και στην επόμενη φάση το μπλοκ της Ξανθοπούλου χάρισε τη νίκη και την πρώτη θέση στην ελληνική ομάδα.

Κι όσο κι αν όλα τα κορίτσια ήταν εξαιρετικά, η Άλκηστις Καραφουλίδου στα δυόμιση σετ που αγωνίστηκε έκανε απίστευτη εμφάνιση καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους χωρίς ούτε ένα λάθος, ενω η εβρίτισσα Kατερίνα Παπαζογλου είχε 16 πόντους,αλλά 13/48 επιθέσεις.

Τα σετ: 17-25, 25-23, 20-25, 26-28

Ελλάδα (Ανδρεάδης): Τσιάκουλα 9 (3/8 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Αλεξάκου 19 (17/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 33% άριστες), Τοντάι 2 (1/6 επ., 1 άσο), Ξανθοπούλου Π. 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καστάνου 4 (2/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 16 (13/48 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 40% άριστες), Ξανθοπούλου Μ. -λ (53% υπ. – 44% άριστες) / Βλάχου 2 (2/2 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Τσελέπη, Καλαγασίδη, Καραφουλίδου 14 (7/13 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ).

Η τελική κατάταξη
1.Ελλάδα (9-3) 8
2.Ισπανία (7-4) 6
3.Φινλανδία (6-8) 3
4.Πορτογαλία (2-9) 1

Νωρίτερα η Εθνική Εφήβων του «έσπασε» το ρόδι στο φινάλε του Χριστουγεννιάτικου αυτού Τουρνουά, καθως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 3-2 της Πορτογαλίας και κατέλαβε την 3η θέση.

Η γαλανόλευκη προηγήθηκε 0-1, αλλά οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν Efivoi_29.12.2015σε 1-1 ενώ στις λεπτομέρειες πήραν προβάδισμα στο τρίτο σετ με 2-1 σετ. Οι διεθνείς μας μπήκαν αποφασισμένοι στο τέταρτο σετ και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Η Εθνική μας ήταν καλύτερη στο 5ο σετ, όπου είχε το προβάδισμα από την αρχή και έφτασε στη νίκη με 11-15 ολοκληρώνοντας με την 3η θέση και πολλές εμπειρίες την παρουσία τους στο τουρνουά Χριστουγέννων.

Ο Παρασκευάς Τσέλιος αγωνίστηκε βασικός έχοντας 9 πόντους, ενώ ο Σωκράτης Χαραλαμπίδης δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι.

Τα σετ: 22-25, 25-17, 26-24, 21-25, 11-15

Ελλάδα (Αγγελόπουλος) Γραμμενούδης 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 8 (6/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσέλιος 9 (7/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 10 (8/28 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Τζιουμάκας 14 (10/21 επ., 4 άσοι, 75% υπ. – 62% άριστες), Κάββουρας 13 (9/21 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπουράκης -λ (65% υπ. – 50% άριστες) / Αδάμ, Χρηστινίδης 11 (9/15 επ., 2 άσοι, 76% υπ. – 41% άριστες), Τσαρκάτογλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος.