LIVE από την Κωνσταντινούπολη: Τουρκία – Ελλάδα 0-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την σπουδαία φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Τουρκία και την Ελλάδα, που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Καλησπέρα! Το παιχνίδι τελικά, παρά τις αντίθετες διαδόσεις το βράδυ της Τρίτης, δεν θα έχει τηλεοπτική κάλυχη στην Ελλάδα αλλά θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε την εξέλιξή του από το ThrakiSportS μέσα από αυτήν την ανάρτηση.

Ωρα 19:45  Ξεκίνημα με σημαντική είδηση σε τοπικό επίπεδο, καθώς για πρώτη φορά στην εποχή Σκίμπε χρησιμοποιεί ο γερμανός νέος ομοσπονδιακός τεχνικός τον Βασίλη Τοροσίδη στο αρχικό σχήμα της ενδεκάδας

width=Ωρα 19:48  Πάμε κατευθείαν στην σύνθεση: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Τζιόλης, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μήτρογλου.

Ωρα 19:52  Ο Σκίμπε θα χρησιμοποιήσει αυτήν την φορά τον Καρνέζη κάτω από τα γκολπόστ, θα παίξει με τρία στόπερ με τους Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Παπαδόπουλο να είναι στην άμυνα έχοντας δεξιά τον Βασίλη Τοροσίδη και αριστερά τον Χολέμπας.

Ωρα 19:54 Στο κέντρο θα παίξουν οι Τζιόλης, Σάμαρης και Ταχτσίδης έχοντας μπροστά τους τον Φορτούνη και στην κορυφή ο Μήτρογλου.

Ωρα 19:57  Πέντε ποδοσφαιριστές που είχαν βρεθεί στο αρχικό σχήμα της Εθνικής Ελλάδος στο φιλικό με το Λουξεμβούργο θα ξεκινήσουν και σήμερα. Ο λόγος για τους Κ. Παπαδόπουλο, Χολέμπας, Σάμαρη, Ταχτσίδη και Μήτρογλου.

Ωρα 20:01  Πάμε να δούμε και την σύνθεση της Τουρκίας: Βολκάν Μπαμπακάν, Κοϊμπάσι, Τσαλχάνογλου., Γκονούλ, Τοσούν, Αρντά Τουράν, Σαχάν, Οζιακούπ, Μεχμέτ Τοπάλ, Τουφάν, Αχμέτ Γιλμάζ Τσαλίκ

Ωρα 20:07  Αποχώρησαν οι δυο ομάδες από τον αγωνιστικό χώρο καθώς ολοκληρώθηκε το ζέσταμα, σε λίγο η επίσημη είσοδος

Ωρα 20:11  Αξίζει να αναφερθεί ότι το γήπεδο είναι κατάμεστο. Αλλωστε ο αγώνας είναι sold out.

Ωρα 20:14  Οι δυο ομάδες είναι έτοιμες να κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ωρα 20:17  Τώρα κάνειο την εμφάνισή του στο γήπεδο ο Έλληνας πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας συνοδευόμενος από τον τούρκο ομόλογό του Αχμέτ Νταβούτογλου. Ο Τσίπρας πραγματοποιεί από απόψε επίσημη επίσκεψη στην Τουρκία.

Ωρα 20:19  Φάνηκε να προσπαθεί να αποφύγει την χειραψία με τον πρόεδρο της ΕΠΟ Γιώργο Γκιρτζίκη ο Αλέξης Τσίπρας.

Ωρα 20:21  Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των δύο εθνικών ύμνων, πολλές οι αποδοκιμασίες την ώρα που ακουγόταν ο ελληνικός.

Ωρα 20:23  Αρκετοί δεν σεβάστηκαν ούτε την ενός λεπτού σιγή που (θεωρητικά) τηρήθηκε για τα θύματα στην Γαλλία. Και επιτέλους πάμε για έναρξη του αγώνα…

1′  Εναρξη του αγώνα με την Τουρκία να βρίσκεται στην σέντρα.

4′  Ωραία κίνηση από Τοροσίδη που παίρνει και το φάουλ σε πλάγια θέση.

6′ Ωραία επίθεση από την Εθνική Ελλάδος με τον Τοροσίδη να δίνει στον Φορτούνη αλλά αυτός υποδείχθηκε σε θέση οφσάινt

11′ Πολύ καλή πλαγιοκόπηση του Χολέμπας και κερδισμένο κόρνερ σε προσπάθειά του για πάσα σε Μήτρογλου.

15′  Την ίδια ώρα οι εξελίξεις είναι άσχημες σε σχέση με άλλα ματς της ημέρας. Μετά το Βέλγιο – Ισπανία που το γνωρίζαμε από το πρωί, ματαιώνεται για λόγους ασφαλείας και το φιλικό Γερμανίας – Ολλανδίας που ήταν να ξεκινήσει σε λίγο και οι αρχές προχωρούν σε εκκένωση του γηπέδου!

18′  Εδώ το ματς διεξάγεται πάντως κανονικά, χωρις κάτι σπουδαίο μέχρι στιγμής…

20′ Πρεσάρουν περισσότερο οι Τούρκοι χωρίς την μεγάλη ευκαιρία

21′ Επικίνδυνη σέντρα των Τούρκων που κόβει ο Κυριάκος και στην συνέχεια ένα σουτ περνάει άουτ.

24′ Κεφαλιά του Τοπάλ που μπλοκάρει ο Καρνέζης.

29′ Φάουλ σε καλό σημείο που κερδίζει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Το εκτελεί ο Χολέμπτας, απομακρύνουν οι Τούρκοι.

35′ Η Εθνική βγήκε ωραία στην επίθεση από τα δεξιά αλλά η σέντρα του Σάμαρη κόπηκε από την άμυνα των Τούρκων.

39′ Ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου έγινε κάτοχος της μπάλας, αρχικά έπεσε, μετά σηκώθηκε, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ των Τούρκων.

45′  Ενα λεπτό οι καθυστερήσεις

45+1′  Τέλος πρώτου μέρους με την Τουρκία να χάνει μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Καρνέζης ήταν στην σωστή θέση για να πιάσει ένα σουτ βολίδα από αριστερά. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Τουρκία – Ελλάδα 0-0

46′  Εναρξη στο δεύτερο ημίχρονο με  τον Πέτσο να περνάει στο ματς στην θέση του Ταχτσίδη.

50′  Ευκαιρία για την Ελλάδα. Κλέψαμε την μπάλα με τον Φορτούνη ο οποίος αν και είχε χώρο μπροστά του δεν έκανε το σουτ αλλά την πάσα στον Μήτρογλου που σούταρε με τον Βολκάν να αποκρούει

53′ Ευκαιρία για την Τουρκία. Από λάθος της ελληνικής άμυνας  η μπάλα φτάνει στον Αρντά Τουράν που πλασάρει με το αριστερό, ο Καρνέζης ό,ως πέφτει στη δεξιά του γωνία και θα απομακρύνει την μπάλα.

62′ Ο Τοσούν αν και έκανε ωραία ενέργεια δεν σούταρε καλά με την μπάλα να περνάει έξω από την εστία του Καρνέζη.

63΄ Διπλή αλλαγή για την Τουρκία. Εντός οι Εμρέ Τσολάκ και Μαλί, εκτός οι Οζιακούπ, Τοσούν.

70′ Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική Ελλάδος με τον Γιάννου αντί του Μήτρογλου.

73′ Τρίτη αλλαγή για την Τουρκία με τον Οκάι να παίρνει την θέση του Σαχάν.

78′ Τρίτη αλλαγή για την Ελλάδα με τον Σιόβα να παίρνει τη θέση του Μανωλά.

81′ Τέταρτη αλλαγή για την Τουρκία με τον Τασντεμίρ να παίρνει την θέση του Τσαλχάνογλου.

85′ Επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά και ο Σιόβας θα διώξει σε κόρνερ.

86′ Πέμπτη αλλαγή για την Τουρκία με τον Ποτούκ να παίρνει την θέση του Τουφάν.

90′ Τέταρτη αλλαγή για την Εθνική Ελλάδος με τον Καρέλη να παίρνει τη θέση του Φορτούνη.

90+1′  Πέμπτη αλλαγή για την Ελλάδα με τον Τζαβέλλα να παίρνει την θέση του Χολέμπας.

90+3′  Τέλος του αγώνα. Η Ελλάδα δεν χάνει αλλά δεν κερδίζει κιόλας στην Κωνσταντινούπολη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά την ήττα στο Λουξεμβούργο έδειξε πολύ καλό πρόσωπο ανασταλτικά, απέναντι σε έναν σαφέστατα πιο δυνατό αντίπαλο, αλλά δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο στο δημιουργικό κομμάτι. Μάλλον και στην εποχή Σκίμπε το πρώτιστο θα είναι η άμυνα. Τελικό αποτέλεσμα: Τουρκία – Ελλάδα 0-0