LIVE από τη Λεωφόρο: Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη 2-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη για την 32η αγωνιστική της Super League. Το ThrakiSportS βρίσκεται στη Λεωφόρο και μεταδίδει….

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι από τη Λεωφόρο. Δύσκολη αποστολή πριν τον ημιτελικό με τον Ηρακλή, έχει η Skoda Ξάνθη που δοκιμάζεται στην Αθήνα με τον Παναθηναϊκό που καίγεται για βαθμούς, ώστε να αποκομίσει την καλύτερη δυνατή συγκομοδή ενόψει τον πλέι οφ.

Ωρα 18:35 Οι Θρακιώτες θέλουν να εξαντλήσουν τις ελάχιστες αλήθεια πιθανότητες που έχουν για την πρώτη πεντάδα.

Ωρα 18:49  Η συνάντηση αυτή γίνεται στα πλαίσια της 31ης αγωνιστικής της  Super League και το ThrakiSportS θα σας καλύψει λεπτό προς λεπτό τον αγώνα.

Ωρα 19:03 Ο αγώνας θα γίνει μπροστά σε κόσμο μετά την απόφαση της Επιτροπής Εφέσεων της ΕΠΟ, που θεώρησε ότι εκτείθηκε η τιμωρία στο ματς με τον ΠΑΟΚ που όλο το πρωτάθλημα ήταν κεκλεισμένων.

Ωρα 19:11 Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Κλωναρίδης, Λαγός, Ζέκα, Ατζαγκούν, Καρέλης, Νάνο, Μπούι, Σίλντενφελντ, Πέτριτς

Ωρα 19:15 Η σύνθεση της Ξάνθης: Κυριακίδης, Γκόμσι, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο,  Ομπόντο, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Γούτας, Λισγάρας, Ράνος.

Ωρα  19:19 Στο πάγκο της Ξάνθης οι Αναστασόπουλος, Τριάδης, Περέιρα, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Καρυπίδης και Μπέλιτς

Ωρα  19:22 Οι Κοτσόλης, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Μπερίσα, Δώνης, Νίνης, Πράνιτς στον πάγκο του Παναθηναϊκού

Ωρα 19:31 Έναρξη αγώνα

5′ Ο Μπούι προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κυριακίδη που είχε βγει για να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ

9′ Ο Ράνο έβαλε την κόντρα σε προσπάθεια του Τριανταφυλλόπουλου να διώξει, με την μπάλα να κατευθύνεται άουτ, αλλά τον Στιλ να πέφτει και να μπλοκάρει τελικά

15′ Πολλά λάθη από τον Παναθηναϊκό στο πρώτο τέταρτο, με τη Ξάνθη να μην απειληθεί ιδιαίτερα

21′ Εκτέλεση φάουλ του Νάνο, κεφαλιά του Καρέλη, η μπάλα ψηλά άουτ

28′ Κίτρινη στον Μπαξεβανίδη

35′ Εξαιρετικά βαρετό παιχνίδι και εύκολη ισοπαλία ως στιγμής για την Ξάνθη

42′ Σέντρα του Κλωναρίδη, κεφαλιά του Πέτριτς, η μπάλα έφυγε… πλάγιο!44′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Σουτ του Λουσέρο μετά από ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων η μπάλα άουτ45+1′ Τέλός ημιχρόνου. Με αρκετές αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των πρασίνων που δεν γέμισαν την Λεωφόρο. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη 0-0

Ωρα 20:31 Μόλις ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα ότι ένα ζευγάρι οπαδών της ομάδας αποφάσισε να παντρευτεί και υπάρχει ένας σχετικός ενθουσιασμός στην Θύρα 3 του γηπέδου

Ωρα 20:34 Μπαίνουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και πάμε για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46′  Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου47′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Κλωναρίδη, που έκανε τη σέντρα σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ50′ Κεφαλιά του Γούτα άουτ

51′ Ο Λισγάρας αποχωρεί με πάγο μετά τη σύγκρουση που είχε με τον Πέτριτς

52′ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Λισγάρας. Στη θέση του ο Καρυπίδης. Αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη.

54′ Ο Μπαξεβανίδης κλέβει από τον Καρέλη ο οποίος έχει μείνει στο έδαφος, με τον Κουκουλάκη να μην βλέπει το φάουλ που του έγινε59′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάνο, η μπάλα λίγο έξω62′ Σουτ του Πέτριτς ο Κυριακίδης μπλόκαρε

67′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης είναι αυτός που ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Ωραία μπαλιά του Πέτριτς στον Καρέλη και αυτός με πολύ όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κυριακίδη που βρήκε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να σώσει την εστία του και έτσι έχουμε Παναθηναϊκός – Skoda Ξάνθη 1-0.

68′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του Ατζαγκούν ο Νίνης

69′ Σουτ του Κλέιτον η μπάλα άουτ. Παραλίγο να έχουμε άμεση απάντηση από την Ξάνθη αλλά δεν βρήκε στόχο ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού.

75′ Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους «πράσινους» με τη μπάλα να φτάνει στον Νίνη ο οποίος έκανε ωραία προσποίηση και πλασέ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

76′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στη θέση του τραυματισμένου Πέτριτς, ο Δώνης.

80′ Αλλαγή για την Ξάνθη και αυτή αναγκαστική. Στη θέση του Ομπόντο ο Βασιλακάκης.

86′ Κίτρινη στον Ζέκα

87′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον η μπάλα άουτ

90′  Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις στην αναμέτρηση, αρχίζουν ήδη να μετράνε90+4′  Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό, μετά από έμμεσο σε ανατροπή του Καρέλη και υπόδειξη του Κουκουλάκη.90+5′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Σκόρερ ο Πράνιτς που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και έγραψε στις καθυστερήσεις το Παναθηναϊκός – Ξάνθη 2-0

90+6′  Με την σέντρα σφυρίζει την λήξη του αγώνα ο Κουκουλάκης. Η Ξάνθη στάθηκε καλά, ο Παναθηναϊκός όχι αλλά υπήρξε ουσιαστικός και φεύγει νικητής από το ματς της Λεωφόρου, ενώ η Ξάνθη λαβωμένη με δύο τραυματίες θα επιστρέψει στην Θράκη για το παιχνίδι με τον Ηρακλή για το κύπελλο, που είναι το ματς της χρονιάς για την Skoda. Τελικό αποτέλεσμα: Παναθηναϊκός – Ξάνθη 2-0