Η Κεπεσίδου έπιασε τα… άπιαστα και η Νέα Ιωνία κατέκτησε το Κύπελλο απέναντι στον ΠΑΟΚ

Με νικήτρια την αλεξανδρουπολίτισσα Μάγδα Κεπεσίδου ολοκληρώθηκε ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος στο Χάντμπολ Γυναικών ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τη Νέα Ιωνία.

Οι 1.500 φίλοι του δικεφάλου που βρέθηκαν στην “PAOK Sports Arena” δεν φαίνεται να επηρέασαν την Νέα Ιωνία, η οποία είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο “Δικέφαλος”… ξύπνησε δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, μετατρέποντας το 12-10 σε 13-14 μέσα σε ένα τρίλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετές νευρικές και εμφανώς επηρεασμένες από την κρισιμότητα του αγώνα. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι σε 15 λεπτά αγώνα μπήκαν μόλις τέσσερα γκολ, με τη Νέα Ιωνία να είναι αυτή που με την θρακιώτισσα τερματοφύλακά της Μάγδα Κεπεσίδου, να πιάνει τα άπιαστα και με γκολ κυρίως από πέναλτι, “γύρισε” το παιχνίδι κάνοντας ένα σερί 13-14 του 30′ 16-16 στο 45′.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά “άνοιξε”, αφού ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε στο σκορ. Η Νέα Ιωνία ωστόσο δεν έχασε την ψυχραιμία της, σκόραρε με ευκολία, η Κεπεσίδου συνέχισε να πιάνει… τα πάντα, η Ξανθιώτισσα Ελένη Προκοπίδου του ΠΑΟΚ περιορίστηκε στα πέντε γκολ και όλα αυτά χάρισαν στην αθηναϊκή ομάδα το Κύπελλο Ελλάδας με το τελικό 24-19.

Ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία για το repeat δεδομένου ότι έπαιζε μπροστά στον κόσμο του. Η Νέα Ιωνία κατέκτησε το τρίτο συνολικά κύπελλο της ιστορίας της.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 9-5, 10-8, 12-10, 13-14, 14-15, 15-15, 16-15, 18-17, 21-17, 24-19

Νέα Ιωνία (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 9, Παπανικολάου 1, Παπά 2, Γκουζούλη, Κοτσαμπουϊκίδου, Ζυγούρα, Χοτοκουρίδου, Κωστοπούλου, Χρονοπούλου 1, Τσάκαλου 8, Διακογιάννη, Ρόζου, Στουγιαννίδου 3, Μασμανίδου.

ΠΑΟΚ (Γκόλια): Νούλα 1, Παυλίδου, Γκροζντάνοφσκα 7, Ανθίτση, Σελεμίδου, Τζέριτς, Καρσανίδου, Ράτσικα, Τσιτλακίδου, Προκοπίδου 5, Παύλου, Παπάζογλου 3, Μάστακα 3, Λαζαρίδου, Παπαδοπούλου.