ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση ΑΕ Κομοτηνής – Φιλία Ορεστιάδας

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Ελέγχοντας το παιχνίδι από την αρχή και με όπλο την άμυνα η ΑΕ Κομοτηνής πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Φιλίας Ορεστιάδας με 72-45.

Η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 38-25 στο ημίχρονο, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, αλλά και περιορίζοντας την Φιλία, καθώς η άμυνα της δεν επέτρεπε στους παίκτες της ομάδας της Ορεστιάδας να φτάνουν εύκολα στο καλάθι. Η ΑΕ Κομοτηνής καθάρισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με όπλο την άμυνα της, καθώς δέχθηκε μόνο τρεις πόντους στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου και από δέκα σε κάθε περίοδο. Παράλληλα έβρισκε λύσεις στην επίθεση τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσα στη ρακέτα και στο τέλος έφτασε στην νίκη με 72-45.

Κορυφαίοι από την ΑΕ Κομοτηνής ήταν οι Σιμάκης και Κουτσοβασίλης, ενώ από τη Φιλία Ορεστιάδας προσπάθησε ο Μπερτσιμάς.

Διαιτητές: Αποστολίδης- Παρασίδης

Δεκάλεπτα: 17-11, 38-25 (ημίχρονο), 51-35, 72-45 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Στοάκης): Παπαγεωργίου, Καπαρελιώτης, Χονδρόπουλος 5(1), Βάκρινος 2, Λεφής 1, Μουράτ 5(1), Κουτσοβασίλης 17(4), Θεοδωρίδης 6, Σιμάκης 15(1), Χατζηπαυλίδης 14(1), Κοτζαρίδης 3, Τερζίδης 4.

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης): Φαλάγγας 6 (2), Μπερτσιμάς 17(2), Γιαννακουδάκης 3(1), Κατσιαβριάς 5, Χριστοδουλής, Χερκελετζής, Καραμάνης, Καρέλης, Κοντούρης 1, Θεοδωρίδης 7, Κόττας 2, Αμαραντίδης 2.