Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στον αγώνα Προμηθέας Πατρών – Ασπίδα Ξάνθης

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Ένα ημίχρονο άντεξε η Ασπίδα Ξάνθης στην Πάτρα απέναντι στο φαβορί για άνοδο, τον τοπικό Προμηθέα. Οι παίκτες του Δημήτρη Παναγιωτόπουλου πάλεψαν αλλά ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα ώστε τελικά να επικρατήσει σχετικά εύκολα της θρακιώτικης ομάδας με 73-57.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της αχαϊκής ομάδας στην πρώτη πεντάδα αγώνων. Η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ για ένα ημίχρονο, όμως μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Μάκη Γιατρά -που αγώνα με τον αγώνα ανεβάζει την απόδοσή της- έσφιξε την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 22-8 στο τρίτο δεκάλεπτο «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Εντυπωσιακός ήταν από τους γηπεδούχους ο Νίκος Πέττας, που σημείωσε 22 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους, μόνο οι Κουτσογιάννης καιΠαπανικολάου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Καραβίτης, Στρέμπας.
Δεκάλεπτα: 23-17, 35-31 (ημίχρονο), 57-39, 73-57 (τελικό αποτέλεσμα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ  (Γιατράς): Ντιμπ 8 (1), Λάππας 2, Κατιάκος 15, Γιαννικόπουλος 2, Πετρόπουλος, Πέττας 22, Σακελλαρόπουλος, Μαναβόπουλος 4, Πέτροβιτς 5 (1), Χαμηλός 11 (1), Μαλτέζος, Τζακόπουλος 4 (1).
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Δενδρινός 2, Παπαδάκης 6, Τσιώγκας, Σταμπουλης 3, Στεφανίδης 2, Καραμπέκης 4, Παπανικολάου 11 (1), Κουτσογιάννης 16 (1), Κουμπανης 5 (1), Παλλάκης 2, Ταταρης 2, Πετς 4.