Α2 Γυναικών: Δεν τα κατάφερε ούτε στην Σταυρούπολη η Ασπίδα

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Αν και πάλεψε για ένα ημίχρονο η Ασπίδα Ξάνθης γνώρισε από την Σταυρούπολη την τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας των γυναικών και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Ασπίδα μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 9-11. Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια μαζί στο σκορ και τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο με 18-18.

Στην τρίτη περίοδο η Σταυρούπολη μπήκε δυνατά και δεν άφησε περιθώρια στην Ασπίδα να αντιδράσει. Έτσι με αποτέλεσμα 18-4 στην τρίτη περίοδο η Σταυρούπολη προηγήθηκε με 36-22. Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά μεγάλωσε και άλλο η κόρνα της γραμματείας βρήκε την Ασπίδα να χάνει με 49-27.

Διαιτητές: Παπαθωμά – Λελούδας

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 18-18, 36-22, 49-27

Σταυρούπολη (Κουργιαννίδης): Αγγέλου 2, Δημητριάδου 1, Τριανταφύλλου 6, Κεσόγλου 13, Δριστέλλα, Σαμαρά 4(1), Πετρίδου 16(1), Σταυρίδου 3, Παυλίδου 4, Κανέλλογλου, Αναγνώστου, Μαγδαλιαννίδου.

Ασπίδα Ξάνθης (Αντώνογλου): Καραλίδου Σ. 9, Παπαευαγγέλου 8(2), Ομέρ-Ογλου, Ψωμαδοπούλου, Παπαδοπούλου 1, Παπαϊωάννου, Αντώνογλου 6, Μαμαλίκατζη 1, Παπαχρυσοβέργη, Ζιώγα, Καραλίδου Β. 2, Γκιρκίζα.