Volley League: Σίφουνας ο Εθνικός, άνετα 3-0 την Λαμία στην πρεμιέρα!!!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Με φόρα από πέρυσι, ο δευτεραθλητής της σεζόν 2013-14 Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε με νίκη και μάλιστα χωρίς απώλειες στο 47ο πρωτάθλημα βόλεΐ, επικρατώντας της Λαμίας με 3-0 σετ.

Η Λαμία πίεσε τους γηπεδούχους στο 3ο σετ και προηγήθηκε με 30-29 αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα την κρατούσε μέσα στον αγώνα. Ο Εθνικός μετά από δέκα ματς μπολ τελείωσε τον αγώνα και πανηγύρισε τη νίκη μαζί με τους οπαδούς του που δημιούργησαν και φέτος ωραία ατμόσφαιρα στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος”. Κορυφαίοι για την Εβρίτικη ομάδα ήταν οι Τσουκ, Άντριτς ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο (θρακιώτης) Γκιρτζίκης.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός μετά το 10-8 ανέβασε στροφές και πήρε μια διαφορά +6 πόντων και έτσι επικράτησε πολύ εύκολα με 25-14. Στο  ίδιο μοτίβο συνεχίσθηκε το 2ο σετ καθώς η εντυπωσιακή επίδοση του Μπόζινταρ Τσουκ, που  καθοδηγούνταν από τον Ζάρκο Κίσιτς και οι εξαιρετικές επιθέσεις των Ανέστη Δαλακούρα και Λέο Άντριτς καθώς και η επιβλητική παρουσία του Ιβάν Μιχάλι δεν έδωσαν «δικαίωμα» στην ομάδα του κ. Γιάννη Μέλκα να βρει λύσεις στην ολοκληρωτική επικράτηση της αρμάδας του συναδέλφου του Σάκη Μουστακίδη και το τελικό 25-11 ήρθε φυσιολογικά.

Εντυπωσιακό και όμορφο βόλεϊ παίχτηκε στο 3ο σετ με τον κόουτς Σάκη Μουστακίδη να κάνει αλλαγές στην αρχική σύνθεση, βάζοντας μέσα στο παιχνίδι τους νεαρούς Γρηγόρη Κοντοστάθη, Σταύρο Κασαμπαλή και Κώστα Δαλακούρα.  Το σετ πήγαινε πόντο – πόντο με την ομάδα της Λαμίας να εκμταλλεύεται τα λάθη του Εθνικού και έτσι να κοντράρει στα ίσια την ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Οι εκπληκτικές άμυνες των δύο ομάδων ξεσήκωσαν το φίλαθλο κοινό που κατέκλυσε το Κλειστό Γυμναστήριο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος”. Τελικά, νικητής του σετ, αλλά και του αγώνα ήταν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με 36-34, δείχνοντας χαρακτήρα και ιδιαίτερη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σεργιόπουλος

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-11, 36-34)