Εντός έδρας ήττα για Σταθάκη από την… ΑΕΚ

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–  Την ήττα εντός έδρας με 2-1 από την ΑΕΚ Λάρνακας γνώρισε η Αγία Νάπα του αλεξανδρουπολίτη Σταύρου Σταθάκη. Ο θρακιώτης αμυντικός αγωνίστηκε ως βασικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν αντικαταστάθηκε, είχε σταθερή απόδοση αλλά δυο κακές στιγμές στην άμυνα έφεραν αυτό το αποτέλεσμα.

Η Αγία Νάπα προηγήθηκε με κεφαλιά του Μαρκόφσκι. Τα τέρματα των φιλοξενούμενων επιτεύχθηκαν στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων. Στο 45+1′ ισοφάρισε ο Ρομπέρτο Κολαούτι και στο 90+3′ έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ ο Μπόλιεβιτς με σουτ από το ύψος της περιοχής. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η Αγία Νάπα παρέμεινε ουραγός με μόλις ένα βαθμό σε έξι αγώνες.

Κατά τα άλλα, στην έκτη αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος ξεχώρισε η νέα αποτυχία για την Ανόρθωση, καθώς υποχρεώθηκε στην 4η ήττα της πρωτάθλημα αγωνιστική, χάνοντας με 1-4 στην έδρα της ΑΕΛ. Ντανιελζίνιο, Γκίκιεβιτς, Εντμάρ Σίλβα και Σταύρου πέτυχαν τα τέρματα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Εθνικός – Δόξα 1-2 (68′ Ζόνε / 21′ πέν. Ντιέγκο Ράμος, 79′ Ρικάρντο Φερνάντες)
Ομόνοια – Ερμής 2-1 (30′ Ποτέ, 81′ Φοφανά / 42′ Λουίς Μοράν)

Κυριακή
ΑΕΛ – Ανόρθωση 4-1 (31′ Ντανιελζίνιο, 47′ Γκίκιεβιτς, 66′ Εντμάρ Σίλβα, 90′ Σταύρου / 55′ Ιακοβένκο)
Αγία Νάπα – ΑΕΚ 1-2 (12′ Μαρκόφσκι –  45+1′ Κολαούτι, 90_3′  Μπόλιεβιτς)