Μετά από Πανθρακικό και Ξάνθη, αγώνες κυπέλλου και για Σουφλί και Εθνικό!

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

– Οι αγώνες του Πανθρακικού και της Ξάνθης με ΑΕΚ και Νίκη Βόλου για το κύπελλο Ελλάδος ολοκληρώθηκαν, αλλά η εβδομάδα που διανύουμε δεν είναι μόνο εβδομάδα Κυπέλλου στις επαγγελματικές κατηγορίες αλλά και στην Γ’ Εθνική.

Την Κυριακή που μας έρχεται λοιπόν, δεν έχει αγώνες για το πρωτάθλημα αλλά για το Κύπελλο της Γ’ Εθνικής. Φέτος το Κύπελλο διατηρεί την περσινή του μορφή με ομίλους, χωρισμένους με γεωγραφικά κριτήρια.

Έτσι στις 27 Σεπτεμβρίου που θα αγωνιστούν στην 1η αγωνιστική όλες οι ομάδες μεταξύ τους. Με δεδομένο ότι οι 4 όμιλοι θα απαρτίζονται από 15 ή 16 ομάδες, θα προκύψουν 8 από κάθε όμιλο για τη 2η αγωνιστική του θεσμού, που θα διεξαχθεί στις 26/10, ενώ από εκεί και πέρα, οι αγώνες Κυπέλλου δεν θα ορίζονται Κυριακές, αλλά Τετάρτες για τις υπόλοιπες τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν ως τον μεγάλο τελικό.

Η σέντρα του Κυπέλλου Γ΄Εθνικής θα γίνει το Σάββατο (27/9) με ένα ματς, ενώ ο κύριος όγκος των αγώνων στους τέσσερις ομίλους είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή στις 15:30, οπότε και θα αγωνιστούν ο Έβρος Σουφλίου και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Ο τελικός της διοργάνωσης αποφασίστηκε να γίνει στις 21 Μαρτίου, με την έδρα να είναι ουδέτερη και να ορίζεται ανάλογα με τις ομάδες που θα φτάσουν να διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Υπενθυμίζεται ότι στην πρώτη φάση ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης φιλοξενεί στο Φώτης Κοσμάς τον Άρη Ακροποτάμου, μια εβδομάδα μετά τον θρίαμβό του με 4-0 στον μεταξύ τους αγώνα στο πρωτάθλημα, ενώ ο Έβρος Σουφλίου αγωνίζεται εκτός έδρας και ταξιδεύει στην μαγευτική Καστοριά για να αντιμετωπίσει την ιστορική ομάδα.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα έχει ως εξής:

1ος όμιλος
Θύελλα Φιλώτα-Άρης
Εθνικός Αγιονερίου-Καμπανιακός
Καστοριά-Έβρος Σουφλίου
Καβάλα-Απόλλων Αρναίας
Αναγέννηση Γιαννιτσών-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Άρης Ακροποτάμου
Δόξα Δράμας-Ηρακλής Αμπελοκήπων
Ορφέας Ελευθερούπολης-Πανσερραϊκός

2ος όμιλος
Πύρασος-Δωτιέας Αγιάς
Εθνικός Φιλιππιάδας-Αναγέννηση Άρτας
Κοζάνη-ΑΕ Καραϊσκάκη
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Οπούντιος Μαρτίνου
Βατανιακός-Λευκάδια
Θεσπρωτός-Πυρσός Γρεβενών
Τρίκαλα-Ρήγας Φεραίος
Μακροχώρι-Οικονόμος Τσαριτσάνης

3ος όμιλος
ΑΟ Λουτράκι-Μανδραϊκός
Αχαϊκή-Πανελευσινιακός
Ερμής Κιβερίου-Ζακυνθιακός
Δόξα Νέας Μανωλάδας-Βύζας Μεγάρων
Παναρκαδικός-Παναργειακός
ΠΑΟ Βάρδας-Αστέρας Μαγούλας
Κύμη-Καλαμάτα
*Αιολικός (προκρίνεται χωρίς αγώνα)

4ος όμιλος
Γιούχτας-Αστέρας Βάρης
Ηλυσιακός-Ιωνικός
Κισσαμικός-Νέα Ιωνία
Αναγέννηση Ιερ.-Εθνικός
ΠΑΟ Κρουσώνας-Ατρόμητος Πειραιά (27/9, 15:30)
Ηρόδοτος-Κηφισιά
Γλυφάδα-Τριγλία Ραφήνας

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here