Μια ανάσα από τα ημιτελικά του Challenge Trophy η Κεπεσίδου!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Μια ανάσα από την πρόκρισή της στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του 8ου Διεθνούς Τουρνουά Χάντμπολ Γυναικών «2014 IHF/EHF WOMEN’S CHALLENGE TROPHY», που διεξάγεται στη Λάρισα, βρίσκεται η Εθνική ομάδα Γυναικών, όπου αγωνίζεται η Αλεξανδρουπολίτσσα Μάγδα Κεπεσίδου!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το «2 στα 2» στην διοργάνωση, επικρατώντας με 25-21 του Βελγίου στο ΕΑΚ Νεάπολης.

Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 6-3 στο 8:40 με σερί 3-0 και 7-4 στο 12:07. Το Βέλγιο αντέδρασε και ισοφάρισε στο 18:30 σε 7-7. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (11-11 στο 27:45), αλλά στο τελευταίο 1,5 λεπτό Μούρνου (28:32) και Χρυσή (59:53), έδωσαν προβάδισμα 2 τερμάτων (13-11) στην Ελλάδα πριν οι ομάδες μπουν στα αποδυτήρια.

Η εξαιρετική συνεργασία περιφέρειας- πίβοτ με τις Μούρνου, Χατζηπαρασίδου να βρίσκουν με «κλειστά» μάτια την Μασμανίδου συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους η Εθνική είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς όταν προηγήθηκε 15-11 (33:00) και 19-14 (39:17) με εξαιρετικό σουτ της Τσακάλου, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα η Κοντοστεργίου έχασε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά στο +6 με την Βελγίδα τερματοφύλακα να αποκρούει το τετ α τετ που επιχείρησε.

Οι Βελγίδες έκαναν την αντεπίθεση τους, εκμεταλλευόμενες ένα πολύ κακό δεκάλεπτο (40-50) της Εθνικής και με επιμέρους σκορ 5-1, έφτασαν σε…. απόσταση αναπνοής (20-19).

Το συγκρότημα του Σωκράτη Βακάλη έδειξε ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και με τρία αναπάντητα γκολ από τις Στουγιαννίδου, Μασμανίδου και Χατζηπαρασίδου «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στο 55′, φτάνοντας στο 19-23.

Αύριο η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον α’ όμιλο κόντρα στην Μολδαβία (13:00).

ΕΛΛΑΔΑ (Σωκράτης Βακάλης): Χατζηπαρασίδου 6, Χρυσή 3, Κοντοστεργίου , Ανδρίτσου , Καρσανίδου, Παρασκευαϊδου, Μούρνου 4, Μανδά, Στουγιαννίδου 2, Κεπεσίδου, Ιωαννίδου, Τσακάλου 1, Μασμανίδου 9, Λάμπρου, Κωστοπούλου.