Live: Ξάνθη – ΠΑΣ Γιάννενα 0-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθείστε ζωντανά από το thrakisports την αναμέτρηση ανάμεσα στη Skoda Ξάνθη και τον ΠΑΣ Γιάννενα για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας που διεξάγεται στο γήπεδο των Πηγαδίων.

Καλησπέρα από το γήπεδο των Πηγαδίων, όπου σε λίγο θα ξεκινήσει ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας για την έξοδο στην Ευρύπη, αφού η νικήτρια ομάδα θα αποκτήσει πολλές πιθανότητες για είσοδο στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος και συνακόλουθα στα πλέι οφ.

Οι ενδεκάδες των ομάδων:

Skoda Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Γούτας, Παΐτο, Βασιλακάκης, Μάνταλος, Ντιέ, Μαρίν, Μαρσελίνιο, Σολτάνι, Ντάνι, Μπέρτος

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Χριστόπουλος): Ταμπάσης, Πάντος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γεωργίου, Λίλα, Τσουκαλάς, Κολοβέτσιος, Κοροβέσης, Ντε Βινσέντι, Ίλιτς

Διαιτητής του αγώνα ο Μάριος Λαμπρόπουλος με βοηθούς τους Χρήστο Μπαλτά και Παναγιώτη Σταθόπουλο.

1′ Έναρξη της αναμέτρησης με λιγοστό κόσμο  στα Πηγάδια παρά την κρισιμότητα του αγώνα.

13′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη, ο Πάντος σώζει την εστία του σε κόρνερ μετά από γύρισμα του Μαρίν.

16′ ο Λίλα έπιασε την “σκαστή” κεφαλιά, με τον Λοντίγκιν να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

18′ Κεφαλιά του Σολτάνι μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννενα, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

20′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Μαρσελίνιο από αριστερά, ο ίδιος προτίμησε να τελειώσει τη φάση και έστειλε τη μπάλα άουτ.

26′ Φάουλ στο ημικύκλιο υπέρ της Ξάνθης κέρδισε ο Ντιέ.

27′ Απ’ ευθείας εκτελεί ο Ντιέ χαμηλά, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρε του Ταμπάση.

29′ Ακόμη ένα φάουλ για την ομάδα της Ξάνθης. Απευθείας εκτέλεσε ο Μάνταλος, με τον Ταμπάση να μπλοκάρει εύκολα.

39′ Νέο φάουλ υπέρ των γηπεδούχων έξω από την περιοχή.Εκτελεί ο Ντιέ, αυτή τη φορά όμως η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ.

45+1′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ξάνθη – ΠΑΣ Γιάννενα 0-0.

Η Ξάνθη φάνηκε ανώτερη στο πρώτο μέρος, έψαξε περισσότερο το γκολ, όμως έχασε τις ευκαιρίες που είχε και δεν κατάφερε να σκοράρει.

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48′ Καλή ενέργεια από τον Σολτάνι, όμως το σουτ του δεν ήταν εξίσου καλό και έχασε την ευκαιρία να φανεί απειλητικός.

49′ Μεγάλη στιγμή για την Ξάνθη, o Μαρσελίνιο βγήκε από τα αριστερά, προσπάθησε να πλασάρει τον Ταμπάση, όμως ο γκολκίπερ του ΠΑΣ έκλεισε τον δρόμο κι απομάκρυνε.

57′ Δυνατό σουτ από τον Λίλα, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν.

61′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Στην θέση του Σολτάνι μπαίνει ο Ονουάτσι.

62′ Σέντρα του Μαρσελίνιο, ο Μιχαήλ κόβει σε κόρνερ προ του Μάνταλου.

64′ Μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη, ο Ταμπάσης λέει όχι από κοντά σε πλασέ του Μαρσελίνιο.

69′ Γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ίλιτς βγήκε από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε παράλληλα στον Γεωργίου, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

73′ Δυο αλλαγές για τα Γιάννενα. Ο Κεϊτά στη θέση του Ίλιτς και ο Βίλα στη θέση του Γεωργίου.

77′ Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σμιθ στη θέση του Μαρσελίνιο.

82′ Σουτ του Μαρίν ψηλά άουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ.

83′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ράνος στη θέση του Βασιλακάκη.

85′ Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ντε Βινσέντι βγαίνει και ο Ντάσιος παίρνει την θέση του.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Μετά από κόρνερ η μπάλα καταλήγει στον Ράνο που σουτάρει από κοντά αλλά το σουτ του κοντράρεται στα σώματα των αμυνομένων

90+2′ Ο Ονουάτσι από κοντά, ο Ταμπάσης για άλλη μία φορά διώχνει σε κόρνερ.

90+4′ Τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα: Ξάνθη – ΠΑΣ Γιάννενα 0-1.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την θρακιώτικη ομάδα να κοιτάξει το κάτι παραπάνω,δηλαδή την Ευρώπη. Σε λίγο αναλυτικό ρεπορτάζ…