Β’ Εθνική: Πάλεψε αλλά υπέκυψε στο τέλος ο ΓΑΣ Κομοτηνής στην Καλαμαριά

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Αν και πάλεψε, απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος ο ΓΑΣ Κομοτηνής ηττήθηκε στην Καλαμαριά από τον τοπικό Αργοναύτη για την 16η αγωνιστική του Ομίλου του Βορρά της Γ” Εθνικής με 75-64 και οι ελπίδες του για παραμονή πλέον εξαντλούνται μόνο στα μαθηματικά με μια νίκη σε 16 αγώνες.

Η ομάδα της Κομοτηνής έκανε μια από τις καλύτερες εκτός έδρας εμφανίσεις της, πάλεψε στα πρώτα 30′ λεπτά του αγώνα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αργοναύτη και ηττήθηκε με 11 πόντους στο τέλος.

Ο ΓΑΣ από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν κοντά στο σκορ, με καλό στην αρχή του αγώνα τον Καλατζή και Λεχούδη, το δεκάλεπτο έληξε 25-22 και μέχρι το ημίχρονο ακολουθούσε από κοντά τον Αργοναύτη με το ημίχρονο να λήξει στο -3 για τους Θρακιώτες (41-38). Με την αρχή του ημιχρόνου ο ΓΑΣ πέρασε κοντά, αλλα ο Αργοναύτης ξέγυγε με 6 πόντους (51-45) στο 25′, αλλά οι παίχτες του Νεοκλή Λεμονίδη με καλή άμυνα ισοφάρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 56-56 με πολύ καλό τον Μπεκρή.

Στην τελευταία περίοδο ο ΓΑΣ δεν άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και την ικανότητα στο σκοράρισμα του Μιχαηλίδη και κατέρρευσε στο τέλος με τη διαφορά να φτάνει στους 11 και το ματς να τελειώνει 75-64.   Από την ομάδα της Κομοτηνής ξεχώρισαν ο Λεχούδης με 15 πόντους και ο Μπεκρής με 16. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Δημάδης και Κατρακάρης

Δεκάλεπτα: 25-22, 41-38 (ημίχρονο), 56-56, 75-64 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Τσούρμας): Δικταπανίδης 4, Καλπαξίδης 6, Ντισλής 9, Μιχαηλίδης 29 (2), Γαϊτανίδης, Θώμος, Δάλπας 12 (2), Μπέγας, Χαντζίδης 15
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ  (Λεμονίδης): Πανταζής 3 (1), Σταματέλος, Διαμαντίδης 5 (1), Μανάκας 6, Λεχούδης 15 (2), Ντίνας 8 (1), Μπεκρής 16 (3), Καλατζής 7 (1), Καραμπέκης