Super League: Νίκη πεντάδας για την Ξάνθη απέναντι στον φορμαρισμένο Πλατανιά

Σπουδαία νίκη για την Ξάνθη επί του μαχητικού Πλατανιά με 1-0 στα Πηγάδια για την 23 αγωνιστική,που τις δίνει σαφέστατο προβάδισμα όσον αναφορά την πεντάδα και την συμμετοχή στα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League και αφήνοντας τους Κρήτες 4 βαθμούς πίσω στην βαθμολογία και εκτός μάχης.

Ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις 2 εστίες και ένα πρώτο ημίχρονο που πέραν του γκολ της Ξάνθης δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιοσημείωτο για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 32′ λεπτό και άνηκε στην Ξάνθη με τον Γουάλας να βρίσκεται μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αλλά το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε κατέληξε πολλά μέτρα έξω από την εστία του Σωτηρίου. Η φάση του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης έγινε στο 39′ λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Γιουνές με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του μετά και την άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων έπειτα από κόρνερ του Ντε Λούκας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πλατανιά μπήκε πιο επιθετικά θέλοντας να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης αλλά έπεσε πάνω στον εκπληκτικό για ακόμα ένα παιχνίδι στην φετινή σεζόν Ζίβκοβιτς που με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε απαραβίαστη την εστία του για 3 συνεχόμενο παιχνίδι. Αρχικά στο 54′ λεπτό απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ το σουτ του Μουνάφο με την μπάλα να αλλάζει πορεία μετά από κόντρα σε αμυντικό της Ξάνθης. Στο 65′ λεπτό ήταν σειρά της Ξάνθης να απειλήσει με τον Τριάδη να μπαίνει στην μεγάλη περιοχή και να επιχειρεί το σουτ με τον Σωτηρίου να αποκρούει σε κόρνερ και με την βοήθεια του δοκαριού. Στο 71′ λεπτό σημειώθηκε η φάση του παιχνιδιού με τον Πλατανιά να χάνει φοβερή διπλή ευκαιρία με τον Ζίβκοβιτς να αντιδράει εκπληκτικά κρατώντας το υπέρ της σκορ για την ομάδα του. Αρχικά απέκρουσε το σουτ του Μανούσου και στην συνέχεια της φάσης την κοντινή κεφαλιά του Γιορέντε. Τα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν με τον Πλατανιά να πιέζει αλλά τη  Ξάνθη να αμύνεται σωστά κατακτώντας τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

ΞΑΝΘΗ: (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Λισγάρας, Γουάλας, Ντε Λούκας, Καμαρά (82’ Μεχία), Λάζιτς (68’ Λουσέρο), Βασιλακάκης (90’ λ.τρ. Πιτσέλι), Τριάδης, Γιουνές.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κάργας (56’ Γουνδουλάκης), Πριντέτα, Καρυπίδης, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (85’ Στανισάβλιεβιτς), Βάντερσον (81’ Αποστολόπουλος), Γιορέντε, Σίγκνεβιτς, Μανούσος.